حقوق بشر

نرگس محمدی، فعال حقوق بشر و زندانی سیاسی، متنی درباره یک زندانی بهایی نوشته است

«در ۲۷ خرداد زن ۳۹ساله بهایی پس از تحمل ۴۸ روز حبس در سلول‌های۲۰۹ وارد بند زنان شد.اتهام او تلاش برای خاک‌سپاری مادر‌بزرگش بود.

شادی شهیدزاده در ۱۳ فروردین مادربزرگ خود را از دست می‌دهد. جنازه را برای تدفین می‌برد و سر از سلول‌های انفرادی در می‌آورد.

بعد از انقلاب ۵۷ گلستان جاوید (قبرستان بهایی‌ها) مصادره شد و فرهنگ‌سرای خاوران را بر سر جنازه‌های بهاییان برافراشتند و تکه زمینی که “کفرآباد” نامیدندش را برای تدفین به آنان دادند.

بهاییان حتا غسالخانه و آب برای شستشوی اجسادشان نداشتند.

قبرستان بهایی‌ها در مجاورت دفن‌ شده‌های اعدامی دهه شصت است که خاوران نام دارد. حالا حکومت از بهاییان می‌خواهد مرده‌های‌شان را روی آن قطعه قبرهای دسته‌جمعی اعدامیان دهه شصت دفن کنند. همان تکه زمینی که تنها یادگار جوانان از دست رفته این سرزمین است.

بهاییان تلاش می‌کنند که استنکاف کنند و می‌خواهند با حرمت گذاشتن به دفن شدگان اعدامی، مردگان‌شان را در همان تکه زمینی که به ازای مصادره آرامگاه‌شان به آنان داده شده بود دفن کنند.

حکومت استبدادی دستور داده مردگان‌شان را در قطعه اعدام شدگان دهه شصت دفن کنند یا جریمه خواهند شد و برای دفن در قبرستان بهایی‌ها باید ۲۸ میلیون تومان پول بدهند.

جرم شادی همین است و بس. این در حالی‌ست که شادی از ۱۳ فروردین تا ۸ اردیبهشت به تمام مراکز دولتی مربوطه مراجعه کرده بود تا بتواند خاک‌سپاری را انجام دهد که نهایتا بدون اطلاع خانواده، مادربزرگش به خاک سپرده شده  و شادی هم روانه سلول انفرادی می‌شود. به شادی حتا مجال سوگواری بر سر مزار عزیز را ندادند و او با ترک دختر پنج ساله‌اش در سلول‌های تنگ و تاریک در فراق پاره تن و غربت و مظلومیت خود و ظلم پیوسته ویرانگر بر بهاییان عزاداری کرد.»

نرگس محمدی زندان اوین

برگرفته از کانال تلگرامی سحام نیوز

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا