بین‌المللی

خلبانان اسرائیل از هدایت هواپیمای نتانیاهو به نیویورک سرباز زدند

منابع خبری اسرائیلی پنجشنبه شب فاش کردند که خلبانان رژیم اسرائیل از هدایت هواپیمای بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک سرباز زدند.

به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری “سما” فلسطین، شبکه ۱۳ اسرائیل در این باره گزارش داد که ۱۰ روز پیش از سفر نتانیاهو برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک، خلبانان شرکت خطوط هوایی اسرائیل (عال) از هدایت هواپیماهایی که حامل بی‌بی خواهد بود، سرباز زدند.

این شبکه به جزییات بیشتر این خبر اشاره نکرده است.

پیش از این نیز شمار زیادی از خلبانان جنگنده‌های اسرائیلی در اعتراض به تصویب طرح جنجالی اصلاح دستگاه قضایی دست به اعتصاب زده بودند.

در همین راستا، تعداد ۳۷ نفر از ۴۰ خلبان ذخیره اسکادران ۶۹ شکاری اسرائیل اسفندماه گذشته اعلام کردند که در اعتراض به لایحه اصلاحات قضائی مورد نظر کابینه حاکم به ریاست بنیامین نتانیاهو، در تمرینات آموزشی شرکت نمی‌کنند.

در لایحه کابیه نتانیاهو موسوم به “اصلاح قانون قضایی” که ساکنان سرزمین‌های اشغالی از آن به کودتای قانون اساسی تعبیر می‌کنند، از اختیارات دستگاه قضایی این رژیم کاسته و در مقابل قدرت و جایگاه دستگاه اجرایی و قانونگذاری در این رژیم تقویت خواهد شد.

در این لایحه همچنین اختیارات مشاور قضایی کابینه اسرائیل و همچنین اختیارات مشاوران قضایی دیگر وزارتخانه‌های این رژیم گرفته خواهد شد و وزیر این امکان را خواهد داشت هر مشاور قضایی را که بخواهد در دفتر خود برکنار یا منصوب کند.

این لایحه در جلسه کنست (پارلمان) که اوایل اسفندماه گذشته برگزار شد، در شور اول با ۶۳ رأی موافق و ۴۷ رأی مخالف به تصویب رسید.

این لایحه برای آن که تصویب و به قانون تبدیل شود، باید در شور دوم و سوم نیز به رأی گذاشته شود و در کمیسیون‌های تخصصی رأی آورد و در در صورت تصویب نهایی به قانون تبدیل خواهد شد.

نتانیاهو که از سال‌ها پیش به اتهام فساد، رشوه و خیانت در امانت تحت محاکمه قضایی قرار دارد، بنا دارد با همین لایحه «اصلاح نظام قضایی» از محاکمه فرار کند.

ایهود اولمرت نخست وزیر اسبق اسرائیل نیز افشا کرد که تلاش نتانیاهو و حزب وی برای اصلاحات در دستگاه قضایی که صهیونیست‌ها از آن به عنوان کودتا یاد می‌کنند، برای تبرئه بنیامین نتانیاهو از محاکمه است.

 

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا