اخبار

ادامه جمعه‌های اعتراضی در زاهدان

پخش زنده خطبه‌های مولوی عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت زاهدان به دلیل اختلال در اینترنت مانند هفته‌های قبل قطع شد. عبدالحمید در آستانه دیدار خامنه‌ای با “اقشار مختلف مردم سیستان و بلوچستان” از ولایت مطلقه فقیه انتقاد کرد. …
گروه رسانه‌ای “حال‌وش” که در امور استان سیستان و بلوچستان گزارش تهیه می‌کند خبر داده سخنرانی مولوی عبدالحمید که از پلتفرم

اینستاگرام او بصورت زنده در حال پخش بود قطع شده است.

با این‌حال فایل صوتی سخنرانی عبدالحمید بلافاصله در کانال تلگرامی او منتشر شد. امام جمعه اهل سنت زاهدان در انتقاد از حکومت ولایت فقیه گفت “ولایت مطلقه متعلق به خداوند است و حکومت‌های دیگر مشروط هستند”.

او تاکید کرد که حاکم را مردم تعیین می‌کنند و این دمکراسی است. حاکم را خدا تعیین نمی‌کند و تا زمانی می‌تواند او به حکومت ادامه دهد که اکثریت مردم از او راضی باشند.

عبدالحمید در ادامه همچنین تاکید کرد حاکم نمی‌تواند خلاف قانون عمل کند و باید به خواست مردم توجه بکند.

امام جمعه اهل سنت زاهدان با اشاره به حادثه جمعه خونین زاهدان گفت که خود مقام رهبری هم می‌داند در جمعه خونین چه گذشت و باید به آن رسیدگی کرد. او تاکید کرد اگر عدالتی در نظامی نباشد باید فاتحه آن را خواند و دمکراسی دیگر باطل است.

این رهبر دینی اهل سنت در ادامه خطبه‌های خود به معترضانی که چشمشان آسیب دیدند، زخمی و یا کشته شدند اشاره کرد و افزود مامورانی که این اقدام را کردند باید مجازات می‌شدند.

او می‌پرسد در بازداشتگاه‌ها بر زندانیان چه گذشت؟ عبدالحمید همچنین انتقاد کرد که مسئولان بلندپایه پاسخگوی مشکلات نیستند آن‌ها به نامه‌های مهمی که نوشته شده جواب ندادند و ملاقات نکردند.

گفتنی است امام جمعه اهل سنت زاهدان تا کنون بارها پیش از آغاز خیزش مردمی شهریور۱۴۰۱ به علی خامنه‌ای در ارتباط با اوضاع کشور و اجحاف در حق اقلیت‌های قومی و مذهبی نامه نوشته است اما پاسخی دریافت نکرده بود.

دیدار خامنه‌ای با “اقشار مختلف از مردم سیستان و بلوچستان”

عبدالحمید “انتقاد از حاکم” و “ولایت مطلقه” را در شرایطی بیان کرده است که قبلا نیز در جمعه‌های اعتراضی که بیش از ۱۱ ماه است در زاهدان ادامه دارد، بارها عنوان کرده بود.

سخنان امروز او اما سه روز پیش از دیدار “اقشار مختلف مردم استان سیستان و بلوچستان” با علی خامنه‌ای بیان می‌شود.

رضا شریفی، معاون سیاسی و اجتماعی استاندار سیستان و بلوچستان اخیرا خبر داد که قرار است دو هزار نفر از اقشار مختلف شیعه و سنی این استان با علی خامنه‌ای دیدار کنند. این دیدار روز دوشنبه ۲۰ شهریور یعنی پنج روز پیش از سالگرد مرگ مهسا (ژینا) امینی انجام می‌گیرد.

این مقام استان سیستان و بلوچستان دیدار کنندگان با علی خامنه‌ای را “نمایندگان واقعی مردم استان” توصیف کرده است.

این دیدار از این جنبه مهم هست که ممکن است علی خامنه‌ای در ارتباط با آرام کردم اوضاع کشور پس از گذشت تقریبا یک سال از خیزش-مردمیخیزش مردمی و به ویژه در ارتباط با حادثه جمعه خونین زاهدان که بیش از ۱۰۰ نفر در یک روز جان باختد و دست‌کم ۳۰۰ نفر زخمی شدند، سخنانی را بیان کند.
در این راستا، مولانا گرگیج برگزاری هر گونه نشست با نمایندگان رژیم و خامنه ای را به چالش کشید.

به گزارش رصد بلوچستان، امروز جمعه ۱۷ شهریور ماه ۱۴۰۲ مولانا محمد حسین گرگیج در مراسم نماز جمعه در گالیکش با انتقاد از حکومت جمهوری اسلامی به سخنرانی پرداخت و گفت: تا زمانی که آمران و عاملان جمعه های خونین و کسانی که فرزندان ملت را کُشتند مجازات نشوند و دردهای مردم علاج پیدا نکند، برگزاری هفته وحدت و همایش ‎های تقریب هیچ دردی دوا نمی‎کند.

در ادامه این گزارش آمده است:

وی‌ در ادامه افزودند: این روزها جلسات زیادی قبل از شروع هفته وحدت در نقاط مختلف سُنی نشین کشور برگزار می‌‎شوند، در گلستان، خراسان و ارومیه و دیگر استان‎های سُنی نشین با بزرگان و علما، نشست‎هایی با هدف وحدت و یکپارچگی امت مسلمه تشکیل می‎شود؛ بارها تأکید کردم با برگزاری جلسات که جهت تقریب و انسجام مسلمانان باشد مخالف نیستم اما زمانی این نشست‎ها مفید واقع می‎شوند که گفتار با عمل یکی باشد.

مولوی گرگیج در ادامه با اشاره به خاطره ای از دیدار ناموفق مولانا عبدالحمید با خامنه ای خاطرنشان ساختند: چندین سال پیش، شیخ الاسلام مولانا عبدالحمید درخواست دیدار با رهبر انقلاب را داشتند و به او گفتند که اگر ملاقاتی صورت گیرد باید در این دیدار تنها باشید و دیگر علمای اهل سنت را با خود همراه نکنید؛ مولانا عبدالحمید در مورد این دیدار با بنده مشورت کردند که در این دیدار و گفتگو چه مسایلی مطرح کنم؟ در پاسخ به ایشان گفتم: مسایل زیاد هستند و شما مشکلات کنونی کشور و دردهای امروز مردم ایران و اهل سنت و بلوچستان و جامعه را تبیین کنید و با صدای بلند، درد مردم را به گوش ایشان (رهبر انقلاب) برسانید؛ زیرا شما نماینده ملت ایران هستید، محرومیت های بلوچستان را بگویید که برای بیست لیتر گازوییل جان خود را از دست می‎دهند اما متأسفانه هرگز این دیدار محقق نشد؛ همچنین مولانا عبدالعزیز اوایل انقلاب در دیدار با امام خمینی گلایه کردند و گفتند: مشکلاتی از قبیل تبعیض و محرومیت‎های جامعه اهل سنت و مردم بلوچ که در حکومت گذشته وجود داشت در جمهوری اسلامی همچنان پابرجاست.

این روحانی برجسته بلوچ در پایان گفت: وقتی دردهای جامعه علاج پیدا کردند، مشکلات مردم حل شد و کنار یکدیگر قرار گرفتیم آن کنارهم بودن همراه با محبت معنا دارد اما محبت‎های ظاهری و ریاکارانه ماندگار نیستند؛ پس خواسته ملت ایران به ویژه جامعه اهل سنت و قوم بلوچ این است آمران، عاملان و قاتلان کسانی که به ناحق در مسجد مکی کشته شدند و خون‎ پاک‌شان خاک مصلی را رنگین کرد مجازات شوند سپس در جلسات شما حضور خواهیم یافت؛ چگونه می‎شود حدود پانزده سال است مولانا عبدالحمید و دیگر علمای برجسته اهل سنت کشور تقاضای دیدار خصوصی با رهبر داشتند تا کنون پاسخی دریافت نکردند؟! تا زمانی که مشکلات مردم حل نشوند و قاتلان مردم بی‎گناه مجازات نشوند برگزاری چنین جلسه‎ هایی فایده ندارد.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا