گوناگون

بالاترین رکورد پناهجویان در آلمان از دهه ۵۰ میلادی تا کنون

تعداد پناهجویان در آلمان در سال‌های اخیر به شدت افزایش یافته و در ماه ژوئن به بالاترین سطح طی هفت دهه گذشته رسید. وزارت کشور دولت فدرال می‌گوید در حال حاضر نزدیک به سه میلیون و ۳۰۰ هزار پناهجو در آلمان به سر می‌برند….
چه تعداد پناهجو در آلمان حضور دارند و چه تعداد از آنها مجبور به ترک این کشور هستند؟ اینها از جمله پرسش‌هایی هستند که کلارا بونگر، نماینده حزب چپ‌ها در پارلمان فدرال آلمان (بوندس‌تاگ) از وزارت کشور کرده است.

بر پایه پاسخ وزارت کشور که روزنامه “نویه اوزنابروکر” روز جمعه، هشتم سپتامبر منتشر کرد تا پایان ماه ژوئن سال جاری نام سه میلیون و ۲۶۰ هزار پناهجو در آلمان ثبت شده بود.

از دهه ۵۰ قرن بیستم تا کنون این تعداد پناهجو در آلمان ثبت نشده است. این آمار شامل متقاضیان پناهندگی، آوارگان جنگی و افرادی می‌شود که “تحمل” می‌شوند.

بیش از یک میلیون پناهجوی اوکراینی

بیش از یک میلیون از پناهجویان در آلمان شهروندان اوکراینی هستند که پس از تجاوز نظامیان روسی به کشورشان وطن خود را ترک کردند.

در شش ماه نخست امسال ورود آوارگان و مهاجران اوکراینی به آلمان به نسبت سال پیش کاهش قابل ملاحظه‌ای داشته و در این مدت فقط ۲۹ هزار نفر بوده است.

در این بازه زمانی تعداد زیادی شهروند اوکراینی نیز به کشورشان بازگشته‌اد و بیشترین درخواست پناهندگی مربوط به شهروندان افغانستان با حدود چهار هزار مورد بوده است.

آمار وزارت کشور حاکی است تعداد خارجیانی که ملزم به ترک آلمان هستند نزدیک به ۲۸۰ هزار نفر است و برای نخستین بار پس از یک دهه به میزان هشت درصد کاهش یافته است.

امکان اقامت دائم برای “تحمل” شدگان

این روند کاهشی پیامد مصوبه دولت فدرال است که مطابق آن کسانی که تا ۳۱ اکتبر سال ۲۰۲۲ دست‌کم پنج‌سال در آلمان “تحمل” شده‌اند می‌توانند تقاضای اقامت دائم بدهند.

پاسخ وزارت کشور به پرسش نماینده حزب چپ‌ها در بوندس‌تاگ نشان می‌دهد حدود چهار پنجم خارجیانی که ملزم به ترک آلمان هستند “تحمل” می‌شوند زیرا امکان بازپس فرستادن آنها به کشورهای مبداء وجود ندارد.

دولت فدرال همچنین برنامه‌ای برای اخراج بسیاری از این گونه افراد که شاغل هستند یا در حال گذراندن دوره‌های کارآموزی هستند ندارد.

افزایش چشمگیر اخراج پناهجویان کشورهای “امن”

با این حال روند اخراج پناهجویانی که تقاضای پناهندگی آنها در آلمان رد شده در نیمه اول سال ۲۰۲۳ به نسبت دوره مشابه در سال پیش بیش از یک چهارم افزایش یافته است.

بنابر آمار وزارت کشور آلمان که میانه ماه اوت منتشر شد در شش ماه نخست امسال هفت هزار و ۸۶۱ متقاضی پناهندگی از این کشور اخراج شده‌اند.

این تعداد در قیاس با شش ماه اول پارسال نزدیک به ۲۷ درصد بیشتر بوده است. اغلب پناهجویان اخراجی شهروندان کشورهایی بوده‌اند که “امن” طبقه‌بندی شده‌اند.

به گفته وزارت کشور بیشتر پناهجویان اخراجی از آلمان در سال جاری شهروندان گرجستان، مقدونیه شمالی، آلبانی، صربستان و مولداوی بوده‌اند.

توقف اخراج پناهجویان ایرانی

جمهوری اسلامی از کشورهایی است که به دلیل تعقیب، بازداشت، شکنجه و حبس معترضان و دگراندیشان، بازپس فرستادن پناهجویانی که با تقاضای آنها موافقت نشده به آن از مدتی پیش متوقف شده است.

مدتی پس از آغاز جنبش اعتراضی در ایران و با ادامه سرکوب خونین معترضان، وزیر کشور دولت فدرال و وزیران داخلی ایالت‌های آلمان توافق کردند اخراج پناهجویان ایرانی که با تقاضای آنها موافقت نشده متوقف شود.

ابتدای ماه ژوئیه و با خاتمه دوره این توافق، وزارت کشور دولت فدرال در نامه‌ای به دولت‌های ایالتی با توجه به ادامه نقض فاحش حقوق منتقدان و معترضان ایرانی از آنها خواست برای تمدید توافق یاد شده رویه‌ای یکسان در پیش گیرند.

دویچه وله

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا