گوناگون

دعوت خانواده “مهسا امینی” برای نخستین سالگرد قتل ژینا

مژگان افتخاری و امجد امینی، مادر و پدر ژینا (مهسا) امینی در پیامی کوتاه که در اینستاگرام منتشر شد، از «هم‌میهنان ارجمند» خواستند تا «در سالیاد شهادت فرزند دلبندمان، ژینا (مهسا) امینی بر مزار آن عزیز سفر کرده گردهم آمده و مراسم سنتی و مذهبی سالگرد را برگزار می‌کنیم»….

خانواده امینی همچنین با اشاره به «گرامیداشت هم‌دردی‌ها و دغدغه‌های ارزشمند همشهریان عزیز»، «همگان را به پرهیز از هرگونه کنش خشونت‌آمیز و واکنش در برابر آن» دعوت کردند. این دو در انتهای این دعوت عنوان کردند که «ما به جز این نوشته هیچ متن و نوشته‌ای منتشر نمی‌کنیم». سالگرد ژینا امینی روز ۲۶ شهریور امسال است و او در آرامستان آیچی شهر سقز دفن شده است.

مادر و پدر مهسا (ژینا) امینی با انتشار متنی اعلام کردند که در «سالیاد شهادت» فرزندشان، بر آرامگاه او در آرامستان آیچی سقز «مراسم سنتی و مذهبی سالگرد ژینا» را برگزار می‌کنند. در ابتدای این متن که در صفحه اینستاگرام پدر مهسا منتشر شد از عنوان «به نام یزدان دادگر» استفاده شده است.

مژگان افتخاری و امجد امینی در متن این پیام مشترک خود خطاب به «هم‌میهنان» و «خواهران و برادران»، نوشتند: «ما خانواده ژینا، مانند هر خانواده داغدیده‌ای، در سالیاد شهادت فرزند دلبندمان ژینا (مهسا) امینی بر مزار آن عزیز سفر کرده گرد هم آمده و مراسم سنتی و مذهبی سالگرد را برگزار می‌کنیم.»

بر پایۀ گزارش های انتشار یافته، پیام مادر و پدر مهسا امینی چند روز پس از آن منتشر شد که در آستانه «سالگرد کشته شدن مهسا، نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی اقدام به بازداشت «صفا عائلی» دایی مهسا امینی در شهر سقز کردند.

مژگان افتخاری روز جمعه و با گذشت چهار روز از بازداشت برادرش، صفا عائلی، ضمن انتشار عکس‌هایی او و همچنین تصویری دخترش مهسا امینی در استوری صفحه اینستاگرام خود نوشت: « ژینا جان عشق دایی جانش بود و همچنین دایی جان افتخار ژینا جان بود.»

با شنیدن نام “مهسا” دچار تشویش می‌شوند

گزارش قبلی: مداحی که در روز عاشورا نام مهسا امینی را در نوحه های خود استفاده کرده بود، بازداشت شد. به گزارش تسنیم، مداحی که در دسته عزاداری با قرائت ابیاتی موجب تشویش اذهان عمومی شده بود دستگیر شد. برخی رسانه‌ها نوشته بودند که این مداح در عزاداری ظهر تاسوعا از یک چهره حوادث سال ۱۴۰۱ یاد کرده بود.

در روزهای گذشته ویدئویی از یک دسته عزاداری منسوب به شهر قزوین منتشر شد که مداح نوحه‌ای اعتراضی می‌خواند. در بخشی از این نوحه آمده بود: «باید ز شما پرسید/ کو آن همه مهساها؟/ ز شما پرسید/ کو آن همه نیکاها؟» که اشاره‌ای به مهسا امینی و جان باختنش در بازداشت گشت ارشاد در شهریور ماه سال گذشته و همچنین جان باختن نیکا شاکرمی در جریان اعتراض‌های بعد از آن بود.

در جریان عزاداری‌های محرم امسال، گزارش‌ها و ویدئوهایی از نوحه‌های اعتراضی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد. در همینن رابطه، رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم برخی نوحه‌خوان‌ها و سینه‌زن‌ها را «دشمن‌شاد کن» نامید و گفت آنها «در مسیری سینه‌ می‌زنند که رادیوها و رسانه‌های بیگانه حرف و شعارشان را پخش کنند.

خواب نباید داشته باشیم

بهادری جهرمی، سخنگوی دولت رئیسی هم با نگرانی از فراخوان ها برای برگزاری اعتراض های مردمی در سالگرد انقلاب مهسا در شهرهای ایران گفته: دشمن تمام قد تمرکز می‌کنه که چی‌کار کنه که کشور رو ببره به سمت فروپاشی؛ یه چیزی داخل پرانتز بگم ما بچه حزب‌اللهی معمولا حواسمون نیست وسط صحنۀ جنگیم یعنی چیزی لق لقه شده می‌گیم جنگ ترکیبی است جنگ است جنگ رسانه‌ ای، جنگ اقتصادی است جنگ چه چیز مثل تهاجم فرهنگی… ولی حواسمون نیست خوب اگر جنگه، اقتضائات زندگی ما اقتضائات جنگی باید باشه، دوره نبرد باید باشه، خواب نباید داشته باشیم آرامش نمی‌شه در صحنه نبرد داشت.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا