حقوق بشر

پرونده سازی در زندان؛ محمد نجفی به حبس محکوم شد

محمد نجفی، وکیل دادگستری محبوس در زندان اوین از بابت پرونده ای که در دوران حبس علیه وی گشوده شده، توسط دادگاه کیفری اراک به چهار ماه حبس محکوم شد.

خبرگزاری هرانا – بر اساس حکمی که به صورت غیابی توسط شعبه ۱۰۳ دادگاه کیفری اراک صادر و به آقای نجفی در زندان ابلاغ شده است، وی از بابت اتهام “نشر اکاذیب” به چهار ماه حبس محکوم شده است.

یک منبع مطلع در این خصوص با بیان اینکه “این پرونده با شکایت رضا موذن، رئیس زندان (مرکزی) اراک علیه آقای نجفی گشوده است”، به هرانا گفت: “گزارشات کلی در مورد زندان، قصور رئیس زندان در رسیدگی به وضعیت زندانیان و برخورد با زندانیان سیاسی از مصادیق اتهامات مطروحه علیه وی عنوان شده است. آقای نجفی در این دادگاه شرکت نکرده و این رای به صورت غیابی صادر شده است.”

این منبع مطلع در ادامه افزود: “اخیرا اجرای احکام قوه قضائیه با ارسال نامه ای به کانون وکلای اراک از آنها خواسته که پروانه وکالت آقای نجفی باطل شود. کانون وکلای اراک نیز در تاریخ پنجم شهریور به صورت ویدئو کنفرانس در شعبه یک دادگاه انقلاب اراک یک جلسه دادگاه برای رسیدگی به این موضوع برگزار کرده است.”

در اردیبهشت ماه سال جاری، محمد نجفی از زندان اراک به زندان اوین منتقل شد.

این وکیل دادگستری چندی پیش در خصوص پرونده ای دو بخشی که به دلیل “ارسال فایل صوتی از زندان اراک و اعلام حمایت از اعتراضات سراسری اخیر” در دوران حبس برای او گشوده شده بود، اظهار داشت: “در شعبه ۱۰۶ دادگاه کیفری دو اراک، به اتهام نشر اکاذیب به تحمل دو سال حبس و پانزده میلیون تومان جریمه نقدی و در شعبه دوم دادگاه انقلاب اراک با اتهام تبلیغ علیه نظام به تحمل یک سال حبس محکوم شدم.”

به گفته آقای نجفی، “او در جلسات دادگاه شرکت نکرده و به آرای صادره نیز اعتراضی نداشته است؛ او همچنین در خصوص هیچ یک از بخش‌های این پرونده درخواست تسلیم به رای را ارائه نداده است.”

محمد نجفی که دارای پرونده های متعددی است، پیشتر به اتهام توهین به رهبری توسط شعبه ۲ دادگاه انقلاب اراک به ۳ سال حبس تعزیری و به اتهام نشر اکاذیب توسط دادگاه کیفری اراک به ۴ ماه حبس تعزیری محکوم شد. آقای نجفی اواسط آذرماه ۹۷ در بخش دوم این پرونده نیز توسط شعبه یک دادگاه انقلاب اراک از بابت اتهامات “تبلیغ علیه نظام”، “توهین به رهبری” و “کمک به دولت متخاصم از طریق مصاحبه با صدای آمریکا، رادیو فردا و بی‌بی‌سی فارسی” به ۱۳ سال حبس محکوم شد.

وی در ارتباط با بخش نخست پرونده خود با شمول عفو در فروردین‌ ۹۸ به صورت زودهنگام از زندان آزاد شد و پس از ۴ روز از بابت محکومیت در پرونده‌ های دیگر خود مجددا بازداشت و به زندان اراک منتقل شد.

آقای نجفی در بهمن‌ماه ۹۸ در پرونده‌ دیگری توسط شعبه ۱۰۲ دادگاه کیفری دو شهرستان شازند در ارتباط با انتشار نامه‌ای خطاب به “علی خامنه‌ای در فضای مجازی” از بابت اتهام “نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی” به ۲ سال حبس تعزیری و پرداخت ۴۰ میلیون ریال جزای نقدی محکوم و این حکم توسط دادگاه تجدیدنظر استان مرکزی عینا تایید شد.

صدور و تایید این حکم در حالی بود که وی پیشتر در تاریخ ۲۴ آذرماه ۹۷ از بابت همین اتهامات به تحمل یک سال حبس تعزیری محکوم شده و این حکم نیز عینا به تائید دادگاه تجدیدنظر رسیده بود. محمد نجفی مجددا بهمن‌ماه ۹۸ نیز در پرونده‌ای دیگر توسط شعبه ۲۳ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی شهمیرزادی به جهت ایراد سخنرانی در مراسمی در منزل گوهر عشقی (مادر وبلاگ نویس جان باخته ستار بهشتی) در سال ۹۵ به ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شد.

نهایتا با ادغام پرونده های موجود ۱۰ سال حبس به عنوان مجازات اشد در خصوص اتهام “کمک به دولت متخاصم از طریق مصاحبه با رسانه های خارجی” در خصوص وی قابل اجرا بوده که میزان محکومیت او با اعمال تخفیف مجازات به ۴ سال و ۶ ماه حبس تعزیری کاهش پیدا کرده است.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا