حقوق بشر

پویا بابایی کاسبکار کُرد بر اثر ضرب و شتم شدید توسط نیروهای حکومتی جان باخت

پویا بابایی، جوان کاسبکار کُرد اهل جوانرود، پس از شلیک به خودرو با خشونت بازداشت و توسط نیروهای انتظامی و متاقباً بر اثر ضرب‌وشتم کشته شده است.

بر اساس گزارش رسیده به سازمان حقوق بشری هه‌نگاو، روز جمعه ١٧ شهریور ماه ١۴٠٢ (٨ سپتامبر ٢٠٢٣)، پویا بابایی، جوان ٢۶ ساله اهل روستای “پیرباوا” از توابع جوانرود و ساکن این شهر، پس از یک هفته بازداشت و همچنین بستری شدن در یکی از بازداشتگاه‌های نیروهای حکومتی در کرمانشاه (کرماشان) به دلیل ضربه مغزی و شکستگی مهره فقرات ناشی از ضرب و شتم جانباخت.

به گفته یک منبع مطلع، پویا بابایی، هفته پیش در نزدیکی شهر حمیل استان کرمانشاه، در حالی که بدون بار برای بارگیری به سمت شهرهای جنوب ایران در حال حرکت بود، در میانه راه با شلیک به چرخ‌های جلو خودرو، بازداشت شده بود و همانجا به شدت مورد ضرب و شتم وشکنجه قرار گرفته است به طوری که دچار ضربه مغزی و همچنین شکستکی از ناحیه ستون فقرات شده است و به همین دلیل نیز جانش را از دست داد.

به دنبال قتل پویا بابایی توسط ماموران حکومتی، همسر او که حدود یک ماه پیش با هم ازدواج کرده بودند، دچار حمله عصبی شده و هم‌اکنون در بیمارستان تحت مداوا قرار دارد. وضعیت سلامت وی ناپایدار گزارش شده است.

همچنین هه‌نگاو مطلع شده است که، اداره اطلاعات شهر جوانرود با تحت فشار قرار دادن خانواده بابایی، از برگزاری مراسم ترحیم در مسجد جلوگیری به عمل آورده و نسبت به هرگونه اطلاع رسانی در اینباره به آنها هشدار داده‌اند.

شایان ذکر است تیراندازی به سمت خودرو در ماده ۶ قانون بکارگیری سلاح محدود کاملاً استثنایی شده لیکن در شهرهای کُردستان ماموران حکومتی بدون رعایت هیچ نظامات قانونی به سمت افراد و خودروها با ادعای مشکوک بودن تیراندازی می‌کنند و این به رویه مستمر نیروهای حکومتی تبدیل شده است.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا