دیدگاه‌ها

شمار کشته‌شدگان زلزله در مراکش از مرز ۲ هزار نفر گذشت

مراکش شدیدترین زمین‌لرزه یک قرن گذشته را تجربه می‌کند؛ زمین‌لرزه‌ای که طبق آخرین گزارش‌ها شمار کشته‌شدگان آن از مرز ۲ هزار نفر فراتر رفته است.

شمار جانباختگان زلزله مهیب در مراکش پیوسته رو به افزایش است. تا کنون بیش از ۲ هزار نفر جان خود را از دست داده و هزاران نفر زخمی شده‌اند. امدادگران هنوز هم موفق نشده‌اند به برخی از نقاط زلزله‌زده راه یابند.

مراکش شدیدترین زمین‌لرزه یک قرن گذشته را تجربه می‌کند؛ زمین‌لرزه‌ای که طبق آخرین گزارش‌ها شمار کشته‌شدگان آن از مرز ۲ هزار نفر فراتر رفته است.

به گزارش رسانه‌های خبری امدادگران هنوز موفق نشده‌اند به برخی از مناطق و نقاط زلزله‌زده راه یابند. از این رو انتظار می‌رود که شمار جانباختگان همچنان افزایش یابد.

به گزارش دویچه وله، تلویزیون دولتی مراکش به نقل از وزارت کشور گزارش داده که بیش از ۲ هزار نفر نیز بر اثر این زمین‌لرزه مهیب زخمی شده‌ و خرابی‌های زیادی به بار آمده است.

گفته می‌شود که مناطقی در کوه‌های اطلس و همچنین بافت تاریخی شهر مراکش صدمه دیده، برخی از ساختمان‌ها کاملا ویران شده و شماری از بناها و آثار فرهنگی‌تاریخی به‌شدت خسارت دیده‌اند.

دربار پادشاهی مراکش سه روز عزای عمومی در این کشور اعلام کرده و با انتشار بیانیه‌ای تصریح کرده که نیروهای مسلح و همچنین نیروهای امدادی برای تامین آب آشامیدنی پاکیزه، مواد غذایی، چادر و پتو به مناطق زلزله‌زده اعزام خواهند شد.

شماری از کشورهای جهان آمادگی خود را برای ارسال کمک به مراکش اعلام کرده‌اند، از جمله آلمان، فرانسه، اسرائیل، ترکیه و اسپانیا.

الجزایر که از سال ۲۰۲۱ به این سو مناسبات دیپلماتیک با مراکش ندارد، اعلام کرد که قلمرو هوایی خود را برای پروازهای بشردوستانه و ارسال کمک‌های پزشکی به مراکش باز می‌کند.

زمین‌لرزه مهیب مراکش که شدت آن طبق اعلام موسسه زلزله‌نگاری یو اس جی اس (USGS) ۶ ، ۸ ریشتر گزارش شده، شامگاه جمعه ۸ سپتامبر (۱۷ شهریور) در فاصله ۷۰ کیلومتری جنوب غرب شهر مراکش روی داد.

موسسه زلزله‌نگاری هلمهولتز در پوتسدام آلمان حتی شدت این زمین‌لرزه را ۹، ۶ ریشتر ثبت کرد.

به گفته ناصر جبور، رئیس یکی از بخش‌های موسسه ملی ژئوفیزیک در مراکش، این زمین‌لرزه تا شعاع ۴۰۰ کیلومتری محسوس بود.

این زلزله در عمق ۵/۱۸ کیلومتری زمین روی داده؛ عمقی که بنا بر ارزیابی‌کارشناسان بسیار خطرناک است. بعد از آن نیز پس‌لرزه‌ای به شدت ۹/۴ ریشتر به ثبت رسید.

این شدیدترین زلزله‌ای است که در ۱۰۰ سال گذشته در مراکش روی می‌دهد. به گزارش شبکه العربیه در سال ۱۹۶۰ میلادی زلزله‌ای در نزدیکی آگادیر به شدت ۸، ۵ ریشتر روی داد که بیش از ۱۲ هزار کشته به جای گذاشته بود.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا