حقوق بشر

محروم از درمان؛ گزارشی از آخرین وضعیت دو زندانی سیاسی در زندان قزلحصار کرج

زرتشت احمدی راغب و جعفر ابراهیمی، زندانیان سیاسی محبوس در زندان قزلحصار کرج، علیرغم حال نامساعد جسمی از رسیدگی پزشکی مناسب محروم مانده اند.

خبرگزاری هرانا – یک منبع مطلع نزدیک به خانواده این زندانیان به هرانا گفت: “آقای ابراهیمی از بیماری های دیابت، خودایمنی، درد شدید در ناحیه چشم چپ و مفاصل رنج میبرد. او حتی به سختی میتواند قدم بردارد، با این وجود مسئولان زندان نسبت به شرایط پزشکی وی بی اعتنا هستند. زرتشت احمدی راغب نیز که بیش از ۳۰ روز است در اعتصاب بسر میبرد، علیرغم مواجهه با شرایط نامناسب جسمانی و کاهش شدید وزن، کماکان از رسیدگی مناسب پزشکی محروم مانده است.”

بر اساس گزارشاتی که هرانا دریافت کرده است، این زندانیان کماکان در اعتراض به عدم رسیدگی به مطالباتشان در اعتصاب غذا بسر میبرند. آنها خواستار بازگشت به زندان اوین هستند. توقف پرونده سازی در دوران حبس، از دیگر مطالبات آقای ابراهیمی به شمار می رود.

در تاریخ دوازدهم شهریور ماه امسال، زرتشت احمدی راغب و جعفر ابراهیمی به همراه ده زندانی دیگر بدون اطلاع قبلی از زندان اوین به قزلحصار منتقل شدند. این زندانیان سیاسی از بدو ورود به زندان مذکور در اعتراض به جا به جایی صورت گرفته و شرایط نامناسب زندان قزلحصار کرج، دست به اعتصاب زدند.

زرتشت احمدی راغب اواخر اسفند ماه ۱۴۰۱، در جریان تجمعات اعتراضی در خصوص مسمومیت دانش آموزان بازداشت و به زندان اوین منتقل شد. وی نهایتا در خردادماه سال جاری، توسط دادگاه انقلاب تهران به پنج سال و هشت ماه حبس که پنج سال از این مقدار قابل اجرا است و مجازات های تکمیلی محکوم شد.

زرتشت احمدی راغب پیش از این نیز به دلیل فعالیت‌های مدنی خود سابقه بازداشت و محکومیت دارد. وی در خصوص محکومیت پیشین خود در بهمن ماه سال گذشته به دنبال صدور بخشنامه عفو از زندان رجایی شهر آزاد شده بود.

در خوص جعفر ابراهیمی نیز گفتنی است، وی مورخ دهم اردیبهشت ماه سال گذشته، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به بازداشتگاه وزارت اطلاعات موسوم به بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل شد.

وی اوایل آبان ماه سال ۱۴۰۱، در مرحله بدوی توسط دادگاه انقلاب تهران از بابت اتهام “اجتماع و تبانی” به چهار سال و به اتهام “تبلیغ علیه نظام” به یک سال حبس و همچنین از بابت مجازات تکمیلی به دو سال محرومیت از فعالیت و عضویت در گروه ها و منع خروج از کشور محکوم شده بود. نهایتا این حکم در آذرماه همان سال توسط دادگاه تجدید نظر استان تهران عینا تایید شد.

آقای ابراهیمی اخیرا با شکایت اداره کل زندان های استان تهران، با گشایش پرونده ای جدید در شعبه سه بازپرسی دادسرای اوین از بابت اتهام “اخلال در نظم و آسایش عمومی و توهین به مقامات و مامورین زندان” مواجه شده است.

جعفر ابراهیمی، معلم، عضو کانون صنفی معلمان تهران و بازرس شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران، پیش از این نیز به دلیل فعالیت های خود سابقه بازداشت و محکومیت را داشته است.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا