حقوق بشر

بازداشت ٣۵ عضو انجمن زیست‌محیطی “سبز چیا” توسط نیروی حکومتی

نیروهای حکومتی جمهوری اسلامی طی یورشی گسترده ٣۵ عضو فعال انجمن زیست‌محیطی سبز چیا را در روستای “نجی” از توابع شهر مریوان بازداشت کردند که اواخر شب گذشته بیشتر آنها آزاد شده و سه نفر هنوز در بازداشت به سر می‌برند. تاکنون هویت ۱۷ نفر برای هه‌نگاو احراز شده است.

بر اساس گزارش رسیده به سازمان حقوق بشری هه‌نگاو، بعدازظهر یکشنبه ١٩ شهریور ماه ١۴٠٢ (١٠ سپتامبر ٢٠٢٣)، شمار زیادی از نیروهای سرکوب حکومتی شامل اداره اطلاعات و اطلاعات سپاه پاسداران با حمله به نشست سالانه اعضای انجمن سبز چیا مریوان در روستای نجی از توابع این شهر، سی و پنج عضو این تشکل زیست‌محیطی را بازداشت کردند.

تاکنون، هویت ۱۷ نفر از این بازداشت‌شدگان، سالار آذری، کمال کونه‌پوشی، مادح سردوش، عبدالله بلواسی، کاوه کریمیان، کاوه داستان، جمال قادری، هیوا بابایی، مادح همت‌بلند، فرهاد مولودی،ناصح همت‌بلند، لقمان کهنه‌پوشی، سیروان ملارحیم، محمد افسری، عبدالله بلواسی، شاهو طلوعی و علی عنایت، برای هه‌نگاو احراز شده است.

هه‌نگاو مطلع شده است که، نیروهای حکومتی با اعمال خشونت اعضای انجمن سبز چیا را بازداشت نموده و اقدام به ضبط وسایل شخصی آنها از جمله مبایل کرده‌اند.

با پیگیری‌های مداوم هه‌نگاو مطلع شده است که، بیشتر این افراد اواخر شامگاه گذشته آزاد شده‌اند، اما دست‌کم سه نفر از آنها به نام‌های کاوه داستان، کاوه کریمیان و مادح خوشنواز کماکان در بازداشت نهادهای امنیتی به سر می‌برند و از اتهامات انتسابی علیه آنها اطلاع دقیقی در دسترس نیست.

هه‌نگاو نسبت به افزایش فشار و بازداشت‌های اخیر تاکید می‌کند که جمهوری اسلامی با وحشت غیر قابل تصوری که از سالگرد ژینا امینی بخصوص پس از اعلامیه خانواده امینی پیدا کرده، دست به اقدامات خرابکارانه‌ای در نقاط مختلف زده تا خشونت علیه مردم را مشروعیت ببخشد. در این راستا حتی در صدد لشکر کشی به اقلیم کُردستان برای به حاشیه بردن انقلاب مردم ایران است.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا