اخبارچرخان

وضعیت مخاطره‌آمیز زندانیان سیاسی و عقیدتی

به‌رغم هشدارهای مکرری که از سوی سازمان‌های حقوق بشری، حزب‌ها، و سازمان‌های سیاسی میهن ما در هفته‌های اخیر، رژیم هنوز حاضر نشده است  زندانیان سیاسی و عقیدتی، فعالان صنفی، مدافعان حقوق کودکان، مدافعان حقوق زنان، مدافعان حقوق کارگران، مدافعان حقوق معلمان،روزنامه‌نگاران، نویسندگان و هنرمندان، فعالان محیط زیست، مدافعان حقوق بشر، و وکلا را از سیاه‌چال‌های جهنمی‌اش آزاد کند….

چندین روز است که تعدادی از زندانیان محبوس در اوین، بدون ارائه‌ی هیچ دلیلی، با اعمال خشونت و تحقیر، به زندان قزل‌حصار تبعید و در شرایط نامناسبی به سر می‌برند. مسئولان زندان و مقامات قضایی، تاکنون هیچ توضیحی در خصوص دلیل این تبعید نداده‌اند.

بر اساس گزارش های منتشر شده، این فعالین زندانی، در اعتراض به این وضعیت از گرفتن غذای زندان خودداری کرده‌اند؛ از آنجایی که به کارت خرید هم دسترسی ندارند، غذای آنان به چند بیسکویت در طول روز محدود شده است.

اسامی این زندانیان:
جعفر ابراهیمی، کامیار فکور، لقمان امین‌پور، سعید ماسوری، افشین بایمانی، سپهر امام‌جمعه، زرتشت احمدی‌راغب، محمد شافعی، سامان صیدی، حمزه سواری، احمد‌رضا حائری، رضا سلمان‌زاده و مسعود‌رضا ابراهیمی‌نژاد

در اعتراض به انتقال غیرقانونی و نیز پرونده‌سازی‌های جدید برای این فعالین زندانی، جمعی از فعالین مدنی و اجتماعی، طی فراخوان طوفان توییتری روز یکشنبه ۱۹ شهریور ماه، از مردم آزادی‌خواه و عدالت‌طلب ایران دعوت کرده‌اند که با شرکت در این طوفان توییتری، صدای این زندانیان و خانواده‌های آنان باشند.

با توجه به محیط بستهٔ زندان، تغذیه نامناسب، نبود امکانات بهداشتی و پزشکی لازم، تراکم بالای جمعیت زندانیان، جان شماری از هم‌وطنان اسیر در چنگال رژیم در خطر است. با وجود اینکه برخی از زندانیان در زندان ها مبتلا بودنشان به بیماریهای گوناگون ، هنوز اعزام این افراد به مرخصی و یا بستری شدن در بیمارستان با کارشکنی دستگاه‌های امنیتی و قضایی روبرو است. قوه قضائیه مدعی است که در این زمینه مشکلی وجود ندارد، اما واقعیت امر مغایر اظهارات مسئولان قوه قضائیه است. خبرگزاری هرانا- نامه حمزه سواری لفته که اخیرا به همراه دوازده زندانی سیاسی دیگر از زندان اوین به زندان قزلحصار کرج منتقل شده است، به شرح جزئیاتی از نحوه انتقال آنها و همچنین شرایط نامناسب نگهداری زندانیان از جمله پانزده زندانی اهل سنت در زندان قزلحصار کرج پرداخته است.

او در بخشی از نامه خود “زندان قزلحصار کرج را قتلگاهی وحشتناک برای زندانیان محبوس در این زندان توصیف کرده” و نوشته است: “در این زندان زندانیان سنی مذهب، زندانیان سیاسی، زندانیان در انتظار اجرای حکم اعدام، زندانیان تنبیهی و خطرناک و… همه در کنار هم نگهداری میشوند. جان تمام زندانیان این زندان به معنی دقیق کلمه در خطر دائم است. تنها راه حل آن بستن هر چه زودتر این زندان و انتقال زندانیان به محل مناسب جهت نگهداری است در غیر این صورت باید منتظر وقوع یک فاجعه انسانی در آینده نزدیک بود.”

مواردی که برشمرده شد، مشت نمونه خروار است. ‌ نمونه‌های بسیار دیگر نیز وجود دارند که رسانه های مردمی  به‌کرات درباره آن‌ها سخن گفته‌اند. باید مبارزه در راه نجات زندانیان سیاسی و آزاد ساختن آنان از سیاهچال های رژیم را دوچندان کرد. بسیج افکار عمومی در ایران و جهان و سازماندهی گسترده کارزارهای اعتراضی به این سیاست های ضد انسانی از جمله راهکارهایی است که می تواند به نجات جان زندانیان سیاسی میهن ما یاری رساند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا