زحمتکشان

فریبکاری مجلس منتخب ولی فقیه و «استاد-شاگردی» و «افزایش سن و سابقه بازنشستگی»

تصویب استاد-شاگردی و اصلاحات پارامتریک، بدترین کارنامه‌ی ممکن را برای مجلس یازدهم رقم خواهد زد، حرکت برخلاف منافع عامه و قدم برداشتن در مسیر منافع خواص و آقازاده‌ها، بدترین رویکرد است برای آن‌هایی که مدعی نمایندگی مردم هستند!

به گزارش خبرنگار ایلنا، متنِ ضد کارگریِ برنامه‌ی هفتم توسعه، به محل مناقشه‌ای جدی میان فعالان کارگری و دولت و نمایندگان مجلس تبدیل شده است. و نکته اینجاست که بعد از یکی دو ماه اظهارات نمایندگان مجلس یازدهم مبنی بر حذف موارد ضد کارگری برنامه از قبیل «طرح استاد شاگردی» یا «افزایش سن و سابقه»، دوباره در آخرین روزهای بررسی در کمیسیون تلفیق، در گردشی عجیب به عقب! این موارد دوباره به برنامه الحاق شده است!

بازگشتِ حذفیات به برنامه

ظاهراً در آخرین روزهای بررسی برنامه‌ی هفتم در کمیسیون تلفیق، در هفدهم شهریور، نمایندگان عضو این کمیسیون، بخش‌هایی از برنامه را که مورد انتقاد بوده و قبلاً ادعای حذف آن را داشته‌اند، بدون هیچ توضیحی به برنامه پیوست کرده‌اند، گویا بعد از چند ماه افت و خیز و مصاحبه‌های مکرر در رسانه‌ها، در آخرین لحظات به کارگران و مزدبگیران، پُلتیک زده‌اند! برنامه‌ی هفتم این هفته به صحن می‌آید و تغییرات ضد کارگریِ افزوده شده به آن، واقعاً در لحظه‌ی آخر دوباره در متن برنامه‌ ظاهر شده‌اند.

آنچه اعضای کمیسیون تلفیق به برنامه افزوده‌اند، بازه‌ی گسترده‌ای دارد؛ از یکسو استاد- شاگردی با قوت بسیار بازگشته، از سوی دیگر، افزایش سن و سابقه یا همان اصلاحات پارامتریک و ادغام صندوق‌ها به متن برنامه الصاق شده است.

براساس بند الحاقی ۲، به منظور ترویج نظام استاد-شاگردی و ارتقای مهارت آموزی، بنگاه‌ها و اصناف دارای حداکثر چهار نفر شاغل بیمه شده در پایان شهریور ۱۴۰۲، می‌توانند تا حداکثر چهار نفر را با پرداخت دستمزد توافقی و بدون الزام به پرداخت حق بیمه بیکاری و بازنشستگی و صرفا با پرداخت حق بیمه درمان و از کار افتادگی به‌کارگیری نمایند. به‌کارگیری اشخاص موضوع این بند برای هر فرد حداکثر دو سال و مشروط به حفظ تعداد شاغلین بیمه شده در تاریخ صدر این بند توسط بنگاه یا صنف در مدت استفاده از مزایای این بند است.

نمایندگان محترم ظاهراً خیلی عجله داشته‌اند تا سرمایه‌داران را از همین شهریور امسال از نعمتِ بیگاری کارگر و کار تقریباً رایگان مستفیض سازند! با تصویب این بند در صحن مجلس، از همین شهریور ماه، خرده‌بورژوازی سودجو که سال‌هاست به دنبال قانونی‌سازیِ بیگاری و استثمار است می‌تواند کارگرانِ نیازمند و بیکار را با دستمزد توافقی (یک دهم یا یک بیستم خط فقر) و بدون بیمه و بازنشستگی به کار بگیرد؛ ظاهراً لابیگری‌های چندساله‌ی حامیان سرمایه‌داری از جمله انجمن خیریه نذر اشتغال امام حسین (ع) حالا جواب داده است!

سرنوشت استاد-شاگردی در چندماه

وقتی در روزهای پایانی خرداد، برنامه هفتم توسعه روی میز آمد، طرح استاد شاگردی (مواد ۱۵و ۱۶ این برنامه) انتقادات بسیاری را برانگیخت، اما بیست و دوم خردادماه، وزیر کار درباره ماده ۱۵و ۱۶برنامه هفتم توسعه گفت: فکر می‌کنم در ویرایش نهایی لایحه برنامه توسعه هفتم مواد ۱۵و ۱۶حذف شده و احتمالا این موضوع دیگر در دستور کار نیست.

این بندها حذف شدند و به نظر می‌رسید که دیگر جای نگرانی نیست! اما دوباره در هفدهم شهریور، از  آخرین نسخه‌ی برنامه هفتم در کمیسیون تلفیق همراه همان بندهای حذف شده –اینبار در قالب مواد الحاقی- رونمایی شد؛ یعنی سه ماه بعد از حذف استاد-شاگردی، چند نماینده تصمیم گرفتند آن را به برنامه‌ی راهبردیِ پنج سال آتی کشور بیفزایند!

افزایش سن و سابقه نیز به همین سرنوشت دچار شده است، اول حذف، دوباره احیای ناگهانی! دوازدهم تیرماه، عباس گودرزی نایب رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس درباره نظر دولت در خصوص افزایش سن بازنشستگی، گفت: «دولت در ماده ۲۹ برنامه هفتم، سن بازنشستگی برای زنان را ۵۳ سال و برای مردان ۵۶ سال تعیین کرده بود که کمیسیون اجتماعی در جلسه هفته گذشته در پیشنهادات خود به کمیسیون تلفیق این اعداد را حذف کرد».

حالا همان حذفیات را البته با احتمال تصویب بالاتر (چون بررسی متن لایحه در کمیسیون‌ها به پایان رسیده) می‌بینیم که ظهور کرده‌اند! بنابراین نمایندگان به جای عامه‌ی مردم در خدمت دولت بوده‌اند و برای دولت کار کرده‌اند؛ در عین حال با خود گفته‌اند وقتی این «کار» را بکنیم که دیگر وقتی برای اعتراض نباشد…!

گزارش: نسرین هزاره مقدم

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا