حقوق بشر

بازداشت دست‌کم ۹شهروند دیگر کُرد در شهرهای اشنویه، بوکان، بانه، سقز و دیواندره

دو شهروند اهل اشنویه (شنو) به نام‌های زانیار مقدور و فردین خوش خواهش، هیوا طاطایی و امید کریمی، به ترتیب اهل شهرهای سقز و دیواندره و سه عضو یک خانواده در بانه به نام‌های سعید، محمد و آرمان محمدی و همچنین سیامک پیروتی و بهزاد وفادار اهل بوکان توسط نیروهای حکومتی بازداشت شدند.

بر اساس گزارش رسیده به سازمان حقوق بشری هه‌نگاو، روز دوشنبه ٢٠ شهریور ماه ١۴٠٢ (١١ سپتامبر ٢٠٢٣)، نیروهای وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی با یورش به منزل سعید محمدی، این شهروند را به همراه دو فرزندش، آرمان و محمد محمدی در بانه بازداشت کردند.

به گفته یک منبع مطلع، سعید محمدی و محمد محمدی پس از ساعاتی بازداشت موقت آزاد شده و آرمان محمدی، در تماسی که بعدا داشته از انتقالش به بازداشتگاه اطلاعات در شهر سنندج (سنه) خبر داد.

همان روز، سیامک پیروتی ۴۰ ساله و بهزاد وفادار ۳۸ ساله رئیس اتحادیه طلافروشان بانه توسط نیروهای اداره اطلاعات بازداشت شده‌اند. پیشتر هه‌نگاو از بازداشت سه عضو دیگر این اتحادیه خبر داده بود.

همزمان، زانیار مقدور و فردین خوش خواهش توسط نیروهای حکومتی در اشنویه بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند.

فردین خوش خواهش، سال گذشته طی جریان جنبش ژن، ژیان، ئازادی بازداشت و بعدها توسط دادگاه کیفری اشنویه به اتهاماتی شامل “اخلال در نظم عمومی”، “تمرد مقابل ماموران” و “تحریب اموال” به پنج سال و سه ماه حبس محکوم شد.

همچنین در همان روز، هیوا طاطایی، اهل سقز و امید کریمی، ٣٠ ساله و اهل دیواندره طی یورش نیروهای حکومتی در منزل بازداشت شدند. هیوا طاطایی به بازداشتگاه اطلاعات سنندج منتقل شده و اطلاعی از مکان و شرایط نگهداری امید کریمی در دست نیست.

در روزهای منتهی به سالگرد جنبش ژن، ژیان، ئازادی، فشار نهادهای حکومتی بر شهروندان کُرد به شدت افزایش داشته و علاوه بر بازداشت ده‌ها شهروند، نیروهای سرکوبگر حکومتی قابل توجهی از مرکز ایران به شهرهای کُردستان گسیل شدند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا