گوناگون

تالاب میقان به سرزمینی بی سامان بدل شده است

سیاوش آقاخانی، ۲۱ شهریورماه ۱۴۰۲ در همایش ملی بحران های زیست محیطی تالاب میقان اراک که با رویکرد رفع چالش های زیست محیطی تالاب برگزار شد، افزود: امروز وضعیت محیط زیست کشور خوب نیست و کشور دچار ابربحران های زیست محیطی است. تصمیمات اشتباه گذشته کشور را دچار چالش هایی چون ورشکستگی آب و خشک شدن هامون تا دریاچه ارومیه کرده است.

ایسنا ـ وی با بیان اینکه امروز نگاهی به وضعیت کره زمین نشان می دهد که ما انسان ها لایق زندگی در بهشت نبودیم، افزود: میقان تبدیل به سرزمینی بی سامان شده است، همچنان سند این منطقه در اختیار راه و شهرسازی است، جهادکشاورزی به دنبال کشت های غلط از جمله هندوانه کاری است، منابع طبیعی آتریپلکس می کارد، صنعت و معدن و تجارت به دنبال توسعه صنایع از جمله فولاد امیرکبیر است، میراث فرهنگی به دنبال توسعه گردشگری است، شرکت معدنی املاح ایران، ورود به تالاب را مسدود کرده است و میقان را تبدیل به منطقه رالی کامیون ها کرده است و امروز همچنان صحبت از طرح مدیریت زیست بومی تالاب میقان می کنیم و پس از هفت سال هنوز بسیاری از بندهای این برنامه اجرایی نشده است.

آقاخانی افزود: مقرر بود که تمامی اقدامات دستگاه های اجرایی در قالب این برنامه ساماندهی شود، ولی امروز شاهد افت ۱۳ متری آب منطقه هستیم و یکی از کانون های ریزگرد کشور را ایجاد کرده ایم. قرار بود که حقابه طبیعی تالاب از ۱۰۰ سد بالادست تامین شود، اما امروز برخی از مسئولان برای اختصاص ۳۰۰ لیتر بر ثانیه آب پساب منت می گذارند. قرار بود معیشت پایدار جوامع محلی در منطقه دیده شود، اما امروز آنها در تامین آب شرب روزانه خود دچار مشکلند.

وی با بیان اینکه باید بر اجرای این برنامه نظارت می شد، اما کاری صورت نگرفت، گفت: این برنامه باید بازنگری شود، اما اولین بازنگری باید نسبت به فعالیت شرکت املاح معدنی صورت گیرد چراکه خاک این منطقه را به توبره کشیده است. از متولی حوزه تالاب های کشور خواستار بازنگری در برنامه هستیم چراکه این برنامه ضمانت اجرایی ندارد و هنوز دستگاه قضایی در این برنامه برای رسیدگی به ترک فعل دستگاه های اجرایی، درگیر و دخیل نشده است.

آقاخانی با بیان اینکه متاسفانه پای اکثر طرح های ویرانگر محیط زیستی استان امضای دانشگاهیان را می بینیم، افزود: در سال های اخیر اکثر طرح های مطالعاتی زیست محیطی به دانشگاه های استان داده شده است، اما آنها هیچ گاه در کنار سازمان های مردم نهاد، درخصوص همین طرح ها مطالبه گری نکرده اند.

این فعال محیط زیست استان مرکزی با اشاره به اینکه دو سال از حضور استاندار جدید در استان می گذرد، اما تا امروز کمیته تالاب و جلسه بررسی روند اجرای این برنامه برگزار نشده است که جای نقد دارد، گفت: اگر صدایی داشتیم به واسطه رسانه ها به گوش مسئولان رسیده است. باید برای اجرای این برنامه دستگاه ها را به خط کنند تا به نتیجه مثبت برسد.

به گزارش ایسنا؛ حمید اخوان دیگر فعال محیط زیست استان مرکزی نیز در این همایش بیان کرد: امروز نه تنها حال تالاب ها، بلکه حال محیط زیست کشور خوب نیست در حالی که اگر همین قوانین موجود را اجرا کنیم قطعا می توان حال محیط  زیست را بهبود بخشید.

وی با اشاره به وضعیت فعالیت کارخانه معدنی املاح ایران در تالاب میقان اراک بیان کرد: فعالین محیط زیست مخالف توسعه نیستند، اما در برنامه مدیریت زیست بومی تالاب میقان اراک، عدم تمدید پروانه بهره برداری معدنی شرکت و جلوگیری از هر گونه فعالیت طی ۵ سال پس از تصویب طرح را باید اجرایی می کردیم که تا امروز چنین نشده است.

اخوان تصریح کرد: قانون حفاظت از تالاب های کشور می گوید تخریب غیرقابل جبران تالاب ها ممنوع است و با استناد به این ماده قانونی می توان فعالیت شرکت املاح را متوقف کرد. طبق همین قوانین و تبصره های آیین نامه تالاب ها، شرکت املاح باید سالانه حدود ۳۶ میلیارد تومان، بابت وارد کردن خسارت به تالاب به سازمان محیط زیست پرداخت کند.

وی تصریح کرد: امروز یک تعارض بزرگ بین قانون معادن و قوانین محیطی زیستی وجود دارد و اگر بتوانیم تالاب را از منطقه شکار ممنوع تبدیل به منطقه حفاظت شده کنیم می توانیم از قانون معادن رها شویم. باید جهت تامین آب تالاب به عنوان اولین و مهمترین نیاز نیز اهتمام ورزید.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا