گوناگون

شمار جان‌باختگان طوفان و سیل‌ در لیبی از ۵۳۰۰ نفر گذشت

منابع لیبی چهارشنبه ۲۲ شهریور اعلام کردند، در نتیجه طوفان و سیلاب شدید یک چهارم شهر ساحلی درنه از بین رفته و نزدیک به شش هزار نفر کشته و بیش از ده هزار نفر مفقود شده‌اند….

به گزارش تلویزیون «العربیه» به نقل از ارتش لیبی، بر اثر طوفان شدید، ۲۵ تا ۴۵ درصد از شهر درنه در دریا ناپدید شد. وزیر کشور، دولت منصوب شده از سوی پارلمان لیبی، گزارش‌هایی مبنی بر جانباختن کامل برخی از خانواده‌ها در اثر سیل را فاش کرد. او همچنین از تشکیل مراکزی برای دریافت گزارش درباره تعداد زیادی از مفقودین خبر داد و گفت: «تعداد جان‌باختگان درنا از ۵۳۰۰ نفر گذشت». یکی از اعضای کمیته حوادث اضطراری لیبی به خبرگزاری «رویترز» گفت، در حال حاضر نمی‌توان تعداد کل کشته‌شدگان به ویژه قربانیان درنه را شمارش کرد اما می‌توان گفت که تعداد آنها بسیار زیاد است. او با اشاره به اینکه ساختمان‌های زیادی فروریخته است، وضعیت درنه را بسیار فاجعه‌بار توصیف کرد. وزیر کشور لیبی افزود که اجساد جانباختگان در همه جا (دریا، دره‌ها، زیر ساختمان‌ها) مشاهده می‌شود. در همین حال، حسام فیصل، رئیس بخش «بلایای طبیعی و بحران‌» در فدراسیون بین‌المللی جمعیت‌ صلیب سرخ و هلال احمر گفت: «تعداد قربانیان سیل در لیبی از ۵۰۰۰ نفر گذشت». صلیب سرخ و جمعیت هلال احمر فاش کردند که نیازهای بشردوستانه بسیار فراتر از توانایی‌های موجود است. عبدالحمید الدبیبه، رئیس دولت وحدت ملی در لیبی بر ضرورت غلبه بر اختلافات سیاسی در این کشور و کمک به مناطق آسیب‌دیده تاکید کرد.هشام ابوشکیوات، وزیر هوانوردی غیرنظامی و عضو اورژانس، لیبی از همه کشورها خواست، تیم‌های امدادی تخصصی به این کشور اعزام کنند. او از پاسخ‌گویی سریع برخی کشورها در اعزام نیروهای امدادی خبر داد.
طوفان دانیل که از سواحل یونان آغاز شد، سراسر دریای مدیترانه را درنوردید، و به درنه در شرق لیبی رسید. در شهر درنه که حدود ۱۲۵ هزار نفر جمعیت دارد، طوفان شدید و سیلاب باعث فروریختن سدها، ساختمان‌ها، واژگونی خودروهای کنار جاده‌ها، ریشه‌کن شدن درختان شده و این شهر را به آواره‌ای تبدیل کرده است. محمد القبسی، مدیر بیمارستان الوحده در شهر درنا گفت: «۱۷۰۰ نفر در یکی از دو محله اصلی شهر و ۵۰۰ نفر در محله دیگر جان خود را از دست دادند.» طوفان دانیل شهرهای دیگر شرق لیبی از جمله بنغازی، دومین شهر بزرگ این کشور را درنوردید. تامر رمضان، رئیس هیئت بین‌المللی صلیب سرخ و جمعیت هلال احمر، گفت که تعداد کشته‌شدگان بسیار زیاد است. او در مصاحبه تلویزیونی به خبرنگاران گفت: «از منابع مستقل اطلاعاتی خود می‌توانیم تأیید کنیم که تعداد مفقودین تاکنون نزدیک به ده هزار نفر است».

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا