بین‌المللی

وال استریت ژورنال: آمریکا کمک نظامی تخصیصی به مصر را به تایوان سرازیر می‌کند

یک رسانه آمریکایی به نقل از منابع آگاه نوشت که واشنگتن قصد دارد تا بخشی از کمک نظامی تخصیصی به مصر را لغو و آن را به سایر مناطق از جمله تایوان منتقل کند.

به گزارش خبرگزاری مهر، روزنامه وال‌استریت‌ژورنال نوشت که جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا به کنگره این کشور اطلاع داده است که ۸۵ میلیون دلار کمک نظامی تخصیصی به مصر که به آزادی زندانیان سیاسی مشروط بود را به‌جای قاهره به تایپه و بیروت اختصاص خواهد داد.

به نوشته این روزنامه، ۵۵ میلیون دلار از این مبلغ به تایوان تخصیص داده می‌شود و ۳۰ میلیون دلار نیز در اختیار لبنان قرار می‌گیرد.

وال‌استریت‌ژورنال مدعی شد که قانونگذاران آمریکایی در تلاشند تا از تخصیص ۲۳۵ میلیون دلار کمک‌ نظامی دیگر که به قاهره تخصیص یافته، به دلیل آنچه نقض حقوق بشر در مصر خوانده شده است، جلوگیری کنند.

گروهی متشکل از ۱۱ قانونگذار دموکرات در کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا، ماه گذشته از آنتونی بلینکن خواستند تا ۲۳۰ میلیون دلار کمک مشروط به قاهره را لغو کند. آنها «به‌رغم اذعان به روابط تاریخی، عمیق و دوجانبه آمریکا و مصر، اعلام کردند که درباره گزارش‌ها مبنی بر نقض‌های سیستماتیک و مداوم حقوق بشر در قاهره، به شدت نگرانند.»

این تخصیص مشروط، تنها بخشی از مجموع ۱.۳ میلیارد دلاری است که مصر هر ساله در قالب بودجه نظامی از آمریکا دریافت می‌کند.

سی‌ان‌ان گزارش‌ کرده است که باوجود این درخواست‌ها، دولت بایدن مبلغ ۲۳۵ میلیون دلار را در اختیار مصر قرار خواهد داد. واشنگتن در بحبوحه تشدید تنش‌ها در تنگه تایوان، همواره به حمایت نظامی از تایوان ادامه داده است. کاخ سفید ماه گذشته به انتقال محموله بی‌سابقه ۸۰ میلیون دلاری سلاح به تایوان چراغ سبز نشان داد. این تسلیحات تحت عنوان برنامه واشنگتن برای آنچه «تقویت توانمندی‌های دفاعی این جزیره خوانده شده است، در اختیار تایوان قرار خواهد گرفت.»

 

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا