اخبار

گزارشی از جزئیات اولین سالگرد جان باختن مهسا امینی

روز شنبه بیست و پنجم شهریور، اولین سالگرد جانباختن مهسا (ژینا) امینی با تجمعاتی پراکنده در سایه فضای امنیتی و بازداشت شماری از افراد در شهرهای مختلف کشور همراه بود. همزمان، معاون استاندار کردستان وقوع تیراندازی در سقز و زخمی شدن یک شهروند را تایید کرد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، اولین سالگرد جانباختن مهسا (ژینا) امینی با وقایع متعددی همراه شد. این خبرگزاری، گزارشاتی از حضور گسترده پلیس و ایجاد فضای امنیتی در شماری از شهرها از جمله سقز، سنندج، تهران و اردبیل، رشت، اراک و لاهیجان دریافت کرد.

بنابر گزارشات دریافتی، علیرغم فضای امنیتی، امروز تجمعاتی پراکنده توام با سردادن شعار در شهرهایی مانند کرج و کرمانشاه برگزار شد.

اقدام برخی شهروندان در تهران برای تشکیل تجمعات اعتراضی با مداخله نیروهای امنیتی-نظامی مواجه شد.

گزارشات دریافتی از منابع محلی نشان می دهد، کسبه و بازاریان در برخی از شهرهای کردستان همچون سنندج، سقز، دیواندره، دهگلان و بانه، با امتناع از انجام فعالیت های روزانه خود، دست به اعتصاب زدند.

همزمان با اولین سالگرد جان باختن مهسا امینی، تعدادی از شهروندان ساکن سقز در تماس با هرانا از دریافت پیامک های تهدید آمیز از طرف اداره اطلاعات خبر دادند. بر اساس پیامکی که به دست شهروندان رسیده است، ستاد خبری اداره کل اطلاعات استان کردستان شهروندان سقزی را تهدید کرده که “در صورت حضور در تجمعات یا پیوستن به فراخوان ها تحت پیگیرد قانونی قرار میگیرند”.

برخی از منابع از جمله دیده بان ایران، با انتشار ویدیویی منسوب به “تجمع اعتراضی شهروندان کرمانشاهی” مدعی شدند که در جریان اعتراضات صورت گرفته در روز جاری، صدای “شلیک گلوله در برخی از خیابان های کرمانشاه” به گوش رسیده است.

شهروندان ساکن سنندج نیز طی تماس هایی با هرانا اظهار داشتند: “ماموران امنیتی-انتظامی در نقاطی از شهر همچون میدان آزادی (اقبال)، خیابان سیروس (انقلاب)، پارک سپیدار و برخی از مناطق شهرک بهاران حضور گسترده ای داشتند؛ امری که به ایجاد رعب و وحشت در میان افراد حاضر در خیابان ها منجر شد.”

برخی از منابع محلی که اخبار نقض حقوق بشر در منطقه کردستان را پوشش میدهند، از زخمی شدن فردی به نام “فردین جعفری” پس از “ورود به منطقه ممنوعه و به واسطه اصابت گلوله مامورین” خبر دادند.

ساعاتی بعد، مهدی رمضانی، معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار کردستان ضمن تایید تیراندازی صورت گرفته و زخمی شدن شخص مذکور، کشته شدن وی را تکذیب کرد و مدعی شد که “وضعیت شهر سقز کاملا آرام بوده و هیچگونه تجمع یا اعتراضی در این شهر برگزار نشده است.” این مقام استانی، دلیل تیراندازی به فردین جعفری را “ورود به منطقه نظامی و بی توجهی به هشدارها” عنوان کرد.

بر اساس گزارشات منتشر شده، آقای جعفری ابتدا به بیمارستان “امام خمینی” سقز منتقل شد. وی سپس به دلیل شدت جراحات وارده، از این مرکز درمانی برای انجام عمل جراحی به “بیمارستان شفا” در این شهر انتقال یافت.

نیروهای امنیتی همچنین صبح امروز امجد امینی، پدر مهسا را پس از خروج از منزل شخصی خود برای ساعاتی بازداشت کردند و دوباره به خانه‌ اش برگرداندند.

یک شهروند اهل سقز در گفت‌و‌گو با هرانا اظهار داشت: “بازداشت کوتاه مدت پدر مهسا امینی و پس از آن حضور گسترده نیروهای امنیتی در مقابل خانه وی برای ممانعت از خروج او و خانواده اش از منزل، موجی از خشم و ناراحتی شهروندان عزادار در این شهر را در پی داشت.”

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار کردستان در خصوص دلیل بازداشت کوتاه مدت پدر مهسا امینی مدعی شد: “چند نفر از اعضای یک «گروهک‌ تروریستی» که می خواستند در مسیر آرامستان آیچی سقز، امجد امینی را «ترور» کنند، توسط نیروهای امنیتی دستگیر شدند و این طرح خنثی شد!”

همزمان ایرنا، خبرگزاری جمهوری اسلامی در اظهاراتی متناقض با معاون استاندار کردستان، توقیف کوتاه مدت امجد امینی را تکذیب کرد.

مهدی رمضانی، در بخش دیگری از سخنان خود از بازداشت چند تن در شهرهای مختلف استان کردستان تحت عنوان اعضای گروه های مخالف نظام، خبر داد و گفت: “این شهروندان اوایل صبح امروز شنبه اقدام به تهیه فیلم و عکس از مغازه‌ ها و اماکن تجاری و صنعتی کرده بودند که توسط نیروهای امنیتی شناسایی و دستگیر شدند.”

همزمان دادستان اردبیل نیز در گفتگو با رسانه ها اظهار داشت که دو شهروند به اتهام “اقدام علیه امنیت ملی” در این شهر بازداشت  شده اند.

سازمان اطلاعات سپاه فجر فارس نیز با صدور بیانیه ای اعلام داشت که روز شنبه چندین شهروند در شهرستان مرودشت به دلیل آنچه “تبلیغات و شعارنویسی گسترده به قصد تشویش اذهان عمومی” اعلام کرده است، بازداشت شدند.

دادستان عمومی و انقلاب شهرستان قرچک نیز از بازداشت یک تن تحت عنوان “عضویت در گروه های مخالف نظام”، در این شهرستان و بازداشت تعدادی دیگر در چند شهرستان استان تهران خبر داد.

در مواجهه با اولین سالگرد فوت مهسا امینی، سازمان اطلاعات سپاه کهگیلویه و بویراحمد نیز از بازداشت پانزده تن در این استان خبر داد. این سازمان مدعی شد که این افراد قصد ایجاد ناامنی را داشتند.

گزارشات رسیده به هرانا حاکی از آن است که همزمان با سالگرد اعتراضات، سیزده تن از زندانیان محبوس در زندان قزلحصار کرج به نامهای لقمان امین‌ پور، سعید ماسوری، افشین بایمانی، سپهر امام‌ جمعه، زرتشت احمدی راغب، محمد شافعی، سامان صیدی (یاسین)، حمزه سواری، کامیار فکور، احمدرضا حائری، رضا سلمان زاده، جعفر ابراهیمی و مسعود رضا ابراهیمی نژاد، دست به اعتصاب غذا زده اند.

پیش از این زندانیان، امیر حسین مرادی و علی یونسی دو دانشجوی زندانی نیز با صدور بیانیه ای گفته بودند برای سه روز در همراهی با اعتراضات سراسری دست به اعتصاب غذا می زنند.

تعدادی از زندانیان بند زنان زندان اوین نیز امروز در همراهی با اعتراضات اقدام به آتش کشیدن شال های خود در محوطه زندان کردند.

هرانا روز گذشته با انتشار گزارشی به بررسی استراتژی نهادهای امنیتی در دو ماه گذشته به هدف جلوگیری از بروز اعتراضات پرداخته بود.

لازم به یادآوری است، مهسا (ژینا) امینی در تاریخ بیست و دوم شهریور ۱۴۰۱ به بهانه عدم رعایت «صحیح» حجاب بازداشت شد. او که چند ساعت در بازداشت پلیس امنیت اخلاقی بود، در وضعیت کما به بیمارستان منتقل شد و سه روز بعد درگذشت. این رویداد به ماه ها اعتراضات گسترده در سراسر کشور منتهی شد.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا