زحمتکشان

برده داری؛ اعتراض کارگران «پاک سمن» به ۱۲ ساعت کار روزانه بدون اضافه کار و شرایط غیر انسانی کار

این کارگران با بیان اینکه حدود ۸۲کارگر با میانگین ۱۲ سال سابقه کار در این کارخانه مشغول کارند، افزودند: در این واحد تولیدی مدت زمانی بیشتر از آنچه که در قوانین کار و تامین اجتماعی تعیین شده، کار می‌کنیم اما برخلاف قانون از دریافت مزایایی چون حق مرخصی واضافه کارمحروم هستیم.

تعدادی از کارگران کارخانه «پاک سمن در تماس با خبرنگار ایلنا، عدم بازرسی اداره کار از این کارخانه را یکی از مهمترین دلایلی عنوان کردند که موجب شده کارگران این واحد تولیدکننده انواع محصولات ارتوپدی و کمک در مانی که اکثریت قریب به اتفاق آن‌ها زن هستند، از شرایط کاری خود ناراضی باشند.

این کارگران با بیان اینکه حدود ۸۲کارگر با میانگین ۱۲ سابقه کار در این کارخانه مشغول کارند، افزودند: در این واحد تولیدی مدت زمانی بیشتر از آنچه که در قوانین کار و تامین اجتماعی تعیین شده، کار می‌کنیم اما برخلاف قانون از دریافت مزایایی چون حق مرخصی واضافه کارمحروم هستیم.

آن‌ها به اجرا نشدن قانون کار در خصوص محاسبه مزایای حق مرخصی کارگران پاک سمن اشاره کرده و گفتند: در این کارخانه از اردیبهشت ماه سال جاری با درخواست مرخصی کارگران (بیش از ۴ ساعت) موافقت نمی‌شود. علاوه بر آن در صورت غیبت به ازای هر روز مبالغی از حقوق کارگر کسر می‌شود. جدا از کسر حقوق دخیره مرخصی کارگری که غیبت کرده سوخت می‌شود.

این کارگران با اشاره به اینکه مدیران قسمت‌ها با اضافه کارهای اجباری و شیفت‌های ۱۲ساعته شرایط سخت را به کارگر تحمیل می‌کنند، در ادامه افزودند: شمار زیادی از کارگران این کارخانه در برخی مواقع  روز جمعه و تعطیلات رسمی ندارند و مجبور به اضافه کار هستند، و برخی کارگران هم به دلیل شرایط سخت اقتصادی که در آن قرار دارند مجبور به قبول این کار هستند.

کارگران در ادامه گفتند: حقوق کارگران پاک سمن حداقلی است با این حال ما کارگران خواستار اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل برای افزایش حقوق هستیم. قراردادهای کارگران  نیز کوتاه مدت و یکطرفه است و در مواقع لزوم از کارگران اثر انگشت یا امضاء می‌گیرند.

کارگران افزودند: جدا از همه مشکلات، همین حداقل دستمزد؛ ماهانه در دو قسط پرداخت می‌شود. در عین حال کارگران از دریافت فیش حقوقی هم محروم هستند.

کارگران قراردادی در کارخانه پاک سمن در پایان اظهار داشتند: این مشکلات را بارها به مسئولین اداره کار زنجان بویژه بازرسان گوشزد کرده‌ایم اما ظاهرا فشاری به کارفرما وارد نمی‌کنند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا