گوناگون

تیتر خبرگزاری داخلی: ۶میلیارد دلار از اموال ایران در بانک‌های قطر!

ایسنا نوشت: ۶ میلیارد دلار از اموال ایران در بانک‌های دوحه! خبرگزاری رویترز از انتقال ۶ میلیارد دلار از اموال بلوکه شده ایران به بانک‌های دوحه خبر داد….

خبرگزاری رویترز امروز (دوشنبه) گزارش کرد که قطر به واشنگتن و تهران اطلاع داده که ۶ میلیارد دلار از اموال بلوکه‌شده ایران به بانک‌های دوحه منتقل شده است. در این گزارش همچنین آمده است که یک هواپیمای قطری در ایران امروز پنج گروگان آمریکایی آزاد شده به همراه ۲ نفر از اعضای خانواده آن‌ها را به دوحه انتقال می‌دهد.

پیش از این، خبرنگار ایسنا مطلع شده بود که پس از احراز انتقال منابع مالی ایران به قطر فرآیند تبادل زندانیان آغاز می‌شود و محل تبادل هم دوحه، پایتخت قطر خواهد بود. به همین منظور و طبق توافقات صورت‌گرفته ۶ حساب‌ بانکی برای ۶ بانک‌ ایرانی که دسترسی به سوئیفت داشتند، افتتاح شده و واریز در این حساب‌ها انجام خواهد شد. پس از واریز منابع مالی ایران به این حساب‌ها در ۲ بانک قطری، بانک مرکزی قطر به تهران اعلام می‌کند که این منابع قابل استفاده است. پس از پاسخ کتبی، اقدامات دیگر توافق انجام خواهد شد.

به گفته مقامات آمریکایی، این وجه تحت نظارت در قطر نگهداری می‌شود و تهران باید برای برداشت پول، صرفا برای استفاده در راستای اهداف بشردوستانه، درخواست بدهد. و پس از آن وجوه برداشت‌شده مستقیما به حساب تأمین‌کنندگان مجاز کالاهای بشردوستانه نظیر اقلام دارویی یا مواد غذایی واریز خواهد شد.

توافق واشنگتن و ایران موجی از انتقادها به ویژه از سوی جمهوری‌خواهان را به همراه داشته است. مایک پنس، معاون اول پیشین رئیس‌جمهور در دوران ترامپ، این توافق را “بزرگترین باج‌دهی در تاریخ آمریکا” دانسته است.

اما سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید با دفاع از اقدام دولت بایدن برای آزادسازی شش میلیارد دلار از دارایی‌هایی مسدودشده ایران در کره جنوبی، تأکید کرد تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی لغو نشده‌اند و واشنگتن به تهران “باج نداده است”.

جان کربی با رد انتقادها نسبت به توافق دولت جو بایدن با جمهوری اسلامی بر سر آزادسازی شش میلیارد دلار از دارای‌هایی مسدودشده ایران در کره جنوبی، تأکید کرد: «این باج نیست. این‌ها دلارهای مالیات‌دهندگان آمریکایی نیستند و ما حتی یک مورد از تحریم‌های‌مان علیه ایران را لغو نکرده‌ایم.»

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا