گوناگون

رئیس جمهوری آذربایجان از کنترل کامل بر منطقه قره‌باغ خبر داد

الهام علییف، رئیس جمهوری آذربایجان، روز چهارشنبه ۲۹ شهریور تاکید کرد که کشورش با کنترل کامل «حاکمیت» بر منطقه قره باغ کوهستانی را به دست آورده است….

او گفت جدایی‌طلبان ارمنی بر اساس توافق‌ آتش‌بس که پس از عملیات نظامی باکو آغاز شد، عقب‌نشینی و روند تحویل سلاح‌های خود را آغاز کردند.

علییف در یک سخنرانی خطاب به ملت آذربایجان گفت که نیروهای باکو نیروها و تجهیزات نظامی جدایی‌طلبان را منهدم کرده و کنترل این منطقه که دهه‌ها است با ارمنستان مورد مناقشه بوده است را به دست گرفتند.

رئیس جمهوری آذربایجان امروز پس از اعلام تسلط نیروهایش بر منطقه تحت کنترل تجزیه‌طلبان ارمنی، به ساکنان ارمنی‌الاصل منطقه قره‌باغ کوهستانی و کشور ارمنستان پیشنهاد همکاری، آشتی و توسعه مشترک داد.

او در یک سخنرانی تلویزیونی گفت، آذربایجان حاکمیت کامل خود بر قره‌باغ را دوباره به دست آورده است و اکنون می‌خواهد جمعیت قره‌باغ را یکپارچه کند.

علییف افزود که آذربایجان هیچ ضدیتی با مردم ارمنی قره‌باغ که به گفته او «شهروندان» آذربایجان هستند، ندارد بلکه تنها علیه رهبران «جنایتکار» جدایی‌طلب آن اقدام می‌کند.

او گفت آذربایجان از موضع اخیر ارمنستان و عدم مداخله آن در منطقه قره‌باغ کوهستانی پس از عملیات نظامی باکو قدردانی می‌کند. وی در ادامه گفت، به مدت سه دهه قره باغ به حمایت ارمنستان وابسته بود اما اکنون ارمنستان فقط نظارت‌گر است و چنین موضعی چشم‌انداز مذاکرات صلح را بهبود می‌بخشد.

به گزارش خبرگزاری «اینترفاکس» روسیه پس از آغاز عملیات نظامی گسترده باکو در منطقه مورد مناقشه با ارمنستان دیروز، سه‌شنبه، جدایی‌طلبان ارمنی در قره باغ کوهستانی پس از تحمل شکست‌های متوالی از ارتش آذربایجان با شرایط آتش‌بس پیشنهادی توسط نیروهای حافظ صلح روسیه موافقت کردند.

بر اساس بیانیه‌ای که در «فیس‌بوک» منتشر شد، توافق آتش‌بس به معنای انحلال نیروهای جدایی‌خواه و زمین گذاشتن و تحویل تسلیحات آنهاست. در این بیانیه همچنین درباره خروج نیروهای نظامی ارمنستان از قره‌باغ صحبت شده است.

شایان ذکر است که باکو و ایروان از سال ۱۹۸۸ بر سر منطقه قره باغ با یکدیگر اختلاف دارند.

در سپتامبر ۲۰۲۰، درگیری گسترده‌ای در منطقه آغاز شد. در ۹ نوامبر ۲۰۲۰، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، الهام علییف رئیس جمهوری آذربایجان، و نیکول پاشینیان، نخست‌وزیر ارمنستان، بیانیه مشترکی را در مورد توقف کامل درگیری‌ها امضا کردند.

پس از آن نیروهای حافظ صلح روسیه برای اطمینان از عملیات کریدورهای بشردوستانه وارد منطقه شدند.

در ۱۷ مه ۲۰۲۳، نخست‌وزیر ارمنستان در اجلاس سران شورای اروپا در ریکیاویک اظهار داشت که ایروان حاکمیت آذربایجان را در داخل مرزهای خود از جمله قره باغ به رسمیت می‌شناسد.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا