جوانان

رنگ فقر؛ زنگ مدرسه

اگر والدین بخواهند به رسم قدیم، از کتانی گرفته تا کوله پشتی و دفتر و مداد و خودکار تازه‌ای برای فرزند خود در شروع سال تحصیلی تهیه کنند، باید به طور میانگین ۶ میلیون تومان هزینه کنند. میانگین قیمت کوله‌پشتی در بازار در حال حاضر یک میلیون و ۵۰۰هزار تومان است و برای خرید یک کتانی متوسط نیز این روزها باید به طور میانگین دو میلیون و ۵۰۰هزار تومان هزینه کرد…

طی ۷ سال اخیر، دست کم ۹۰۰ هزار دانش‌آموز از تحصیل بازمانده‌اند. جمعیت کودکان ۶ تا ۱۲ ساله بازمانده از تحصیل در بازه زمانی ۱۳۹۴ تا ۱۴۰۱ حدود دو‌ برابر شده است. استان‌های سیستان‌و‌بلوچستان، خراسان رضوی، تهران، خوزستان و آذربایجان غربی بیشترین فراوانی بازماندگان از تحصیل را دارند.

اگر والدین بخواهند به رسم قدیم و از کتانی گرفته تا کوله پشتی و دفتر و مداد و خودکار تازه‌ای برای فرزند خود در شروع سال تحصیلی تهیه کنند، باید به طور میانگین ۶ میلیون تومان هزینه کنند. میانگین قیمت کوله‌پشتی در بازار در حال حاضر یک میلیون و ۵۰۰هزار تومان است و برای خرید یک کتانی متوسط نیز این روزها باید به طور میانگین دو میلیون و ۵۰۰هزار تومان هزینه کرد.

خرید حداقل هفت دفتر صد برگ در ازای هر دفتر صد هزار تومان نیز ۷۰۰هزار تومان به سبد هزینه‌ای خانوار اضافه می‌کند و خرید مدادرنگی، لاک غلط گیر، خودکار و پاک‌کن روی هم‌رفته ۳۵۰ هزار تومان تخمین زده می‌شود. بنابر این گزارش، قیمت خرید لباس فرم مدرسه از یک میلیون تومان تا یک میلیون و پانصد هزار تومان در مدارس دولتی متغیر است.

هزینه خرید لوازم مدرسه در بهترین حالت ممکن بیش از ۱۴ میلیون تومان هزینه می‌برد که در کنار خرید لباس فرم، این هزینه به بیش از ۱۵ میلیون تومان می‌رسد. در کنار افزایش افسارگسیخته قیمت لوازم‌التحریر، بار شهریه مدارس بر دوش والدین سنگینی می‌کند و این در حالی است که قدرت خرید مردم با رکوردشکنی‌های تورم کاهش چشمگیری در یک سال گذشته را تجربه کرده‌است.

منابع: سایت دیده‌بان ایران – روزنامه شرق

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا