فرهنگی

جو شدید امنیتی در زاهدان با حضور صدها نیروی نظامی و ده ها خودرو زرهی

یک هفته مانده به سالگرد کشتار مردم بلوچ در «جمعه خونین» ۱۴۰۱، زاهدانی‌ها باز هم در خیابان‌های این شهر راهپیمایی کردند. عبدالحمید مسئولان جمهوری اسلامی را به «راه درست» برای حل مسئله «جمعه خونین» دعوت کرد. . …
جمعه ۳۱ شهریور ۱۴۰۲، یک هفته پس از سالگرد قتل حکومتی ژینا (مهسا) امینی و آغاز قیام سراسری و یک هفته پیش از سالگرد «جمعه خونین» زاهدان، مردم این شهر پس از سخنرانی عبدالحمید اسماعیل‌زهی به خیابان‌ها آمدند و راهپیمایی اعتراضی کردند.
به گزارش حال وش امروز ۳۱ شهریور ۱۴۰۲، صدها نیروی نظامی با خودروهای زرهی با حضور در سطح شهر زاهدان جو امنیتی این شهر را تشدید کرده اند.
در طی روزهای اخیر ده ها شهروند بلوچ توسط نیروهای لباس شخصی و امنیتی در سطح شهر زاهدان بصورت فله ای بازداشت شده اند. اینترنت زاهدان و برخی دیگر از شهرهای بلوچستان نیز با اختلال شدید روبرو شده بطوری که برقراری تماس برای شهروندان به سختی امکان پذیر است. جو امنیتی شهر زاهدان توسط نیروهای نظامی تشدید شده است. پیشتر شرکت «سرفشارک» (Surfshark) که در زمینه رصد و ارائه دسترسی آزاد به اینترنت کشورها فعالیت می‌کند گزارشی منتشر کرده که نشان می دهد شهر زاهدان، مرکز بلوچستان، در شش ماهه نخست سال ٢٠٢٣ میلادی بیشترین اختلالات اینترنتی را در جهان تجربه کرده است‌.
با نزدیک شدن به سالگرد فاجعه جمعه خونین زاهدان دستگاه های امنیتی و نظامی تحرکات شان را افزایش داده اند.

در آستانه ی سالگرد کشتار جمعه ی خونین در زاهدان در ۸ مهرماه ۱۴۰۱، مردم این شهر یک بار دیگر بعد از پایان نماز جمعه به خیابان ها آمدند و اعتراض خود به حکومت را اعلام کردند. بنابر گزارش سایت های بلوچ، در روزهای گذشته جو امنیتی سنگینی در زاهدان و شهرهای دیگر استان برقرار بوده و ده ها نفر از فعالین و معترضان بازداشت شده اند.
«مرگ بر خامنه ای»، «می کشم، می کشم، آن که برادرم کشت»، «آزادی زندانی سیاسی» از جمله شعارهای معترضین بوده است. در این ارتباط، مولوی عبدالحمید از ممانعت برای برگزاری سالگرد کشته شدگان اعتراضات سراسری انتقاد کرد .

مولوی عبدالحمید اسماعیل‌زهی، امام جمعه اهل سنت زاهدان از ممانعت برای برگزاری سالگرد کشته شدگان اعتراضات سراسری انتقاد کرد و گفت: »در سالگرد خیزش اخیر برای کسانی که اعضای خانواده‌شان کشته شدند مشکلاتی ایجاد شد و اجازه ندادند مراسم سالگرد بگیرند واین واقعا آزار دهند بود.»

مولوی عبدالحمید در خطبه‌های نماز جمعه زاهدان گفت در عرف و سنت اسلامی و اخلاقی رسم براین است که با صاحب درد همراهی می‌کنند.

امام جمعه اهل سنت زاهدان در بخشی از سخنانش با انتقاد از مصوبه لایحه حجاب و عفاف در مجلس گفت: «اگر حرمت زنان رعایت می‌شد و در جایگاه‌شان قرار می‌دادیم و برای جوانان برنامه صحیحی داشتیم نیاز نبود که جوانان به خیابان بیایند و اعتراض کنند و نیاز نبود که قانون پیچیده و سختی را در مجلس تصویب کنند و «پلیسی» حجاب را اجرا کنند.»

مولوی عبدالحمید در بخشی دیگر از سخنانش از تلاش‌ها برای ایجاد تفرقه در بین مردم و علمای اهل سنت و ریش سفیدان منطقه انتقاد کرد و گفت علما و مردم منطقه وحدت دارند و یکی هستند و اگر کسانی فکر کنند که می‌توانند بین این انسجام فاصله بیندازند اشتباه می‌کنند.

او گفت: «علما و ریش سفیدان با مردم و در کنار مردم زندگی می‌کنند و این انسجام به ضرر هیچ طیف از حاکمیت و ملت نیست.»

مولوی عبدالحمید در پایان با اشاره به جمعه خونین زاهدان در مهرماه سال گذشته، از مسئولان خواست از راه درست و «دروازه» برای حل مساله وارد شوند.

براساس گزارش‌های شبکه اینترنت در زاهدان و تعدادی از شهرهای استان همانند هفته‌های گذشته با اختلال روبرو شد و پخش زنده مراسم سخنرانی مولوی عبدالحمید قطع شد.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا