بین‌المللی

رئیس‌جمهور چین:آمریکا باید همزیستی مسالمت‌آمیز را یاد بگیرد

رئیس‌جمهور چین با بیان اینکه واشنگتن و پکن باید به همزیستی مسالمت‌آمیز با یکدیگر برسند، تلویحا بر لزوم کاهش تنش بین دو کشور تاکید کرد.

آرمان ملی؛ به نوشته خبرگزاری «رویترز»، «شی» توضیح داد: «مردم چین و آمریکا در نبرد خود با ژاپن، دشمن مشترکی داشتند و دوستی عمیقی برقرار کردند.»

شی در این نامه تصریح کرد: «با نگاه به آینده، چین و آمریکا به‌عنوان دو کشور بزرگ، مسئولیت‌های مهمتری برای صلح، ثبات و توسعه جهانی بر عهده دارند. لازم است که دو کشور به احترام متقابل، همزیستی مسالمت‌آمیز و همکاری برد- برد دست یابند.»

رویترز درباره این نظرات رئیس‌جمهور چین نوشت: «درخواست او برای برقراری روابط باثبات و صلح‌آمیز با آمریکا، در ادامه مجموعه‌ای از نشست‌ها و گفت‌وگوها بین مقامات واشنگتن و پکن در ماه‌های اخیر با هدف کاهش تنش‌ها و احیای کانال‌های ارتباطی از جمله تماس بین ارتش‌های دو کشور صورت می‌گیرد.» .

«هان ژِنگ» معاون «شی» که برای حضور در مجمع عمومی سازمان ملل به نیویورک سفر کرده، در دیدار با «آنتونی بلینکن» وزیر خارجه آمریکا گفت: «جهان به روابط پایدار و سالم چین و آمریکا نیاز دارد.» پیش از آن هم «جیک سالیوان» مشاور امنیت ملی کاخ سفید به مدت ۱۲ ساعت در کشور مالت با «وانگ یی» وزیر امور خارجه چین دیدار کرد.

هر دو طرف این مذاکرات را صادقانه، اساسی و سازنده توصیف کردند.

 

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا