بین‌المللی

وزیر دفاع چک: اگر ورشو و کی‌یف آشتی نکنند، همه ما بازنده‌ایم

وزیر دفاع جمهوری چک نسبت به عواقب تنش‌های اخیر میان کی‌یف و ورشو هشدار داده و برطرف نشدن آن را شکست غرب دانست.

به گزارش ایسنا، وزیر دفاع جمهوری چک در پیامی در شبکه اجتماعی ایکس (توییتر سابق) با اشاره به اظهارات ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین در مجمع عمومی سازمان ملل نوشت: این اظهارات زلنسکی درباره لهستان اثر عکس خواهد داشت.

او در ادامه اظهار کرد: علاوه بر این، اوکراین پنجشنبه از لهستان، اسلواکی و مجارستان برسر صادرات غلات به سازمان تجارت جهانی شکایت کرد.

وزیر دفاع جمهوری چک با یادآوری اینکه لهستان و اسلواکی انتخابات در پیش دارند، گفت که برای دولت این کشورها بسیار دشوار است که به رای‌دهندگان توضیح دهند چرا کشوری که در یک سال و نیم گذشته از آن حمایت کرده‌اند، حالا از آن‌ها شکایت کرده و در مجمع عمومی سازمان ملل علیه آن‌ها حرف می‌زند!

وی افزود: از این رو، طرفین باید غرور خود را کنار گذاشته و از یکدیگر عذرخواهی کنند. این باید در آینده نزدیک اتفاق بیفتد، وگرنه همه ما شکست خواهیم خورد.

ماتئوش موراویِتسکی، نخست وزیر لهستان روز چهارشنبه اعلام کرد که ورشو اکنون بر روی تسلیح مجدد ارتش خود متمرکز شده و دیگر به کیف کمک نظامی نمی‌کند.

این اظهارات موراویتسکی در بحبوحه تنش بین ورشو و کی‌یف بر سر محدودیت‌هایی مطرح شد که لهستان به صورت یکجانبه بر محصولات کشاورزی اوکراین وضع کرده است.

نخست‌وزیر لهستان در پاسخ به اینکه آیا ورشو با وجود اختلاف‌نظر در مورد صادرات غلات به حمایت از کی‌یف ادامه خواهد داد یا خیر، گفت: ما دیگر سلاح به اوکراین منتقل نمی‌کنیم، زیرا ما اکنون در حال مسلح کردن لهستان به سلاح‌های مدرن‌تر هستیم.

لهستان یکی از حامیان سرسخت اوکراین پس از حمله روسیه در فوریه ۲۰۲۲ بوده و یکی از تامین‌کنندگان اصلی تسلیحات کی‌یف به شمار می‌رود. لهستان همچنین میزبان یک میلیون پناهنده اوکراینی است و انواع مختلف کمک‌های دولتی را به آنها ارائه کرده است.

در بحبوحه تنش‌ها، ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین در جریان سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل متحد، برخی طرف‌ها در اروپا را متهم کرد که در واقع از طریق موضع خود در قبال صادرات غلات به روسیه کمک می‌کنند.

 

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا