جوانان

اول مهر؛ گرامیداشت دانش‌آموزان کشته‌شده در اعتراضات و تأکید مسئولان درباره «نظارت» بر محصلان

همزمان با روز اول مهر و بازگشایی مدارس،‌ ابراهیم رئیسی خواستار «نظارت» بر دانش‌آموزان در جامعه شد و کاربران شبکه‌های اجتماعی با تصویر گرافیکی چسبِ زخمی که روی آن «همشاگردی سلام» نوشته شده است،‌ یاد دانش‌آموزان کشته شده در اعتراض‌های سال گذشته را گرامی داشتند….

ابراهیم رئیسی که روز شنبه اول مهر برای آغاز سال تحصیلی جدید به یک مرکز آموزشی در بهارستان استان تهران رفت، از والدین دانش‌آموزان خواست که ارتباط خود را مدرسه حفظ کنند، چون به گفته او «رها کردن بدون نظارت دانش‌آموزان در جامعه آنها را در معرض سوءاستفاده راهزنان فکر و اخلاق قرار می‌دهد.»

این اظهارات بعد از مشارکت گسترده دانش‌آموزان در اعتراضات سراسری ۱۴۰۱ مطرح می‌شود که در آن محصلین شعارهایی را علیه جمهوری اسلامی سر دادند و دانش‌آموزان دختر در شهرهای مختلف با برداشتن حجاب اجباری به خیابان‌ها رفتند و در فضای مدارس نیز تجمع کردند.

طی این مدت، گزارش‌های متعددی حاکی از حمله نیروهای امنیتی به چند مدرسه بود که باعث مجروح شدن دانش‌آموزان شد و در اردبیل گزارش‌هایی مبنی بر کشته شدن یک دانش‌آموز دختر واکنش‌های بسیاری برانگیخت.

از زمستان سال گذشته نیز گزارش‌های متعددی از مسمومیت‌های گازی مشکوک در مدارس شهرهای مختلف صورت گرفت که تا بهار امسال نیز ادامه داشت. اما مقام‌های جمهوری اسلامی عامل این اتفاقات را معرفی نکردند.

از سوی دیگر،‌ کشته شدن نوجوانانی مانند سارینا اسماعیل‌زاده، نیکا شاکرمی،‌سپهر مقصودی و کیان پیرفلک که در جریان تجمع‌های خیابانی یا در کنار خانواده خود با شلیک گلوله یا بر اثر ضربات باتوم و شکنجه نیروهای امنیتی کشته شدند، باعث شد امسال در شبکه‌های اجتماعی تصاویر آنها همزمان با اول مهر منتشر و یادشان گرامی داشته شود.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا