زنان

اخبار زنان در ماهی که گذشت

۲۵ شهریور مصادف بود با اولین سالگرد درگذشت مهسا/ژینا امینی و آغاز جنبش زن زندگی آزادی. تقریبا از اوایل ماه چهره شهرهای زیادی از ایران امنیتی بود و اگرچه شاهد برگزاری اعتراضات پرشماری به دلیل حضور پرتعداد نیروهای امنیتی نبودیم اما زنان ایرانی همچنان به حضور بدون حجاب خود در خیابان‌ها با وجود آمران به معروف ادامه می‌دهند. قبل از ۲۵ شهریور و بعد از آن فعالان مدنی زیادی دستگیر شدند از جمله فعالان زنان در رشت که بعد از ۲۵ شهریور با قید وثیقه آزاد شدند، چهره شهرها در ۲۵ شهریورماه به شدت امنیتی بود با این حال جمعیت زیادی در تهران و سایر شهرها دستگیر شدند. در ادامه نگاهی به اخبار شهریور ماه خواهیم داشت.

حجاب اجباری

بعد از سالگرد جنبش ژینا مجلس تصویب کرد که لایحه عفاف و حجاب به مدت سه سال به صورت آزمایشی اجرا شود؛ در این لایحه درباره پوشش زنان سخت‌گیری زیادی وجود دارد. بانکی پور نماینده مجلس گفت: قانون حجاب از مهر امسال اجرایی می‌شود. بازدارندگی این قانون به حدی قوی است که پیش‌بینی می‌کنیم تا پاییز امسال عمده ساختارشکنی‌ها در زمینه حجاب برطرف خواهد شد.

زندانیان سیاسی

تنی چند از زنان زندانی سیاسی اوین، شب سالگرد کشته شدن مهسا/ژینا امینی علیه حکومت شعار داده و از رفتن به داخل بند امتناع کردند و شال و روسری خود را در حیاط اوین آتش زدند. اعتصاب غذای زندانی سیاسی بهاره هدایت در اوین نیز از خبرهای شهریورماه بود. او پس از درخواست‌های بسیار به اعتصاب غذا پایان داد.

زنان ورزشکار

هدیه کاظمی، ملی‌پوش قایقرانی زنان ایران که پنج سال پیگیر استخدام بود در نهایت بی‌خیال استخدام شد. همچنین رئیس انجمن موی‌تای ایران در واکنش به حضور بدون حجاب اجباری تیم ملی موی‌تای زنان ایران در مسابقات قهرمانی آسیا در تاشکند گفت: «این مسابقات به‌ هیچ عنوان معتبر نبوده، قهرمانی آسیا نیست.»

سلامت زنان

«افسردگی» در زنان ایرانی تقریبا دو برابر مردان است، دبیر علمی سی‌ونهمین کنگره روانپزشکان ایران بیان کرد: ابتلا به بیماری افسردگی در هر ۱۰۰هزار نفر از جمعیت مردان بیش ۳۵۰۰ ابتلا و در جمعیت زنان نزدیک به ۵۰۰۰ مورد است.

روند افزایشی بارداری در رده سنی ۳۵ تا ۴۵ سال

سرپرست مرکز جوانی جمعیت وزارت بهداشت بیان کرد: با اصلاح گزاره‌ها بارداری در رده سنی ۳۵ تا ۴۵ سال افزایش یافت. وی گفت «بارداری بالاتر از ۳۵ سال منعی ندارد و تنها برخی مادران نیاز به مراقبت بیشتر دارند». آمار ارائه شده توسط وزارت بهداشت نشان می دهد که درسال ۱۴۰۱ تولد فرزندان سوم ۲.۵ درصد افزایش یافته است.

اشتغال زنان

بر اساس ویدئوهای منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی پرستاران و کارکنان بیمارستان کاشانی در اصفهان بار دیگر در اعتراض به عدم رسیدگی به مطالباتشان تجمع کردند.

خشونت علیه زنان

۱۸ شهریور یاداور دختر آبی است که در شهریور سال ۹۸ در پی اعتراض به دستگیری و صدور حکم حبس به اتهام ورود به ورزشگاه آزادی مقابل دادگاه انقلاب خودسوزی کرد و جان باخت.

خواستگار یک زن در تهران که به دلیل تفاوت سنی ازدواج با او را نپذیرفته بود به روی او اسید پاشید. از دیگر سو زن جوانی در شیراز از طبقه پنجم مجتمع تجاری‌ خود را به پایین پرت کرد، جان باخت. طبق گزارش وی به دلیل اختلافات خانوادگی اقدام به خودکشی کرده است.

مونا آقایی ۱۴ ساله در ۲ شهریور در شهر روانسر کرمانشاه توسط برادرش به قتل رسید. مونا قصد جدایی از همسرش را داشت اما خانواده‌اش مخالف بودند. روز دوشنبه ۲۷ شهریور ماه ۱۴۰۲، جسد یک دختر ۱۶ ساله به اسم هایده حسن‌زاده پس از ۴ ماه ناپدیدشدن و اعلام خانواده مبنی بر خروج دخترشان از کشور در سد سردشت پیدا شد. پدر خانواده که ۲ دختر دیگر نیز دارد، مسئولیت قتل دخترش را پذیرفته و علت قتل را «تأخیر او در برگشت به خانه» عنوان کرده است.

یک مرد در ماهدشت کرج جان زنش را به ظن‌ «خیانت» گرفت. همچنین یک زن ۵۰ ساله‌ در تهران توسط همسرش به قتل رسید. ۱۸ شهریورماه، زنی ۳۹ ساله در تالش توسط همسر سابق خود با ضربات متعدد چاقو به قتل رسید. متهم انگیزه خود را مخالفت مقتول برای شروع زندگی مجدد، عنوان کرد. از دیگر سو پلیس مراغه از قتل دختر ۱۶ ساله به نام سونیا توسط نامزد ۲۱ ساله او خبر داد. سونیا به دلیل اعتیاد نامزدش قصد داشت از او جدا شود که نامزدش مقابل در ورودی خانه گلوی او را با چاقو برید.

بر اساس آمار گردآوری شده توسط شبکه حقوق بشر کردستان از ابتدای سال ۱۴۰۲ دست‌کم یازده زن‌کشی در کردستان توسط اعضای مرد خانواده به ثبت رسیده است.

زنان در علم

نام الهام طبسی دانش آموخته دانشگاه شریف، پژوهشگر ارشد ایرانی موسسه ملی استاندارد و فناوری (NIST) و معاون بخش فناوری‌های نوظهور آزمایشگاه فناوری اطلاعات (ITL) در فهرست صد چهره جهانی تاثیرگذار در هوش مصنوعی ثبت شد.

کانال علمی مطالعات زنان

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا