حقوق بشر

فاطمه سپهری از زندان وکیل آباد مشهد به بیمارستان منتقل شد

روز چهارشنبه پنجم مهرماه، فاطمه سپهری، در پی وخامت وضعیت جسمانی، از زندان وکیل آباد مشهد به بیمارستان منتقل شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا محمدحسین سپهری برادر فاطمه سپهری با انتشار ویدیویی اعلام کرد: “شب گذشته خواهرم به دلیل مشکلات قلبی به بهداری زندان منتقل شده و علیرغم حال نامساعد جسمی، به دلیل مخالفت مسئولین زندان از اعزام به بیمارستان محروم ماند. بعد از ظهر روزی جاری، در پی وخامت حال جسمانی به بیمارستان قائم مشهد منتقل شد.”

خانم سپهری پیشتر از سوی شعبه یک دادگاه انقلاب مشهد از بابت اتهام “همکاری با دول متخاصم” به ده سال حبس، از بابت اتهامات “اجتماع و تبانی” به پنج سال حبس، “توهین به رهبری” به دو سال حبس و “تبلیغ علیه نظام” به یک سال حبس محکوم شده بود. این حکم توسط دادگاه تجدیدنظر عینا تایید شد. با اعمال ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی، مجازات اشد یعنی ده سال حبس برای او قابل اجرا خواهد بود.

فاطمه سپهری پیشتر نیز در بهمن ماه ۱۴۰۱، توسط دادگاه کیفری مشهد از بابت اتهامات “نشر اکاذیب و تشویش اذهان عمومی از طریق فعالیت در فضای مجازی و مصاحبه با رسانه های خارج از ایران” به یک سال حبس تعزیری و پرداخت ۲۰ میلیون تومان جزای نقدی محکوم شده بود.

وی روز چهارشنبه ۳۰ شهریور، توسط نیروهای امنیتی در منزل خود در مشهد بازداشت و سپس به زندان وکیل آباد این شهر منتقل شد.

خانم سپهری پیش از این نیز به دلیل فعالیت‌های مدنی خود سابقه بازداشت و محکومیت داشته است.

او که یکی از امضاکنندگان نامه درخواست استعفای آیت الله علی خامنه‌ای است، به همین دلیل در مرحله بدوی توسط شعبه ۴ دادگاه انقلاب مشهد به ریاست قاضی منصوری به ۵ سال حبس تعزیری محکوم شد. این محکومیت توسط شعبه ۳۵ دادگاه تجدیدنظر استان خراسان رضوی به ۳ سال و شش ماه حبس تقلیل یافت. نهایتا اردیبهشت‌ماه سال گذشته حکم حبس و شلاق فاطمه سپهری به مدت ۵ سال و به صورت مشروط تعلیق شده و این فعال مدنی از زندان آزاد شد.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا