چرخانزنان

زهرا رهنورد: آزادی من، در گرو آزادی ایران است

در سال ۱۳۹۷ پس از ۸ سال حصر ظالمانه، مامور اطلاعاتی گفت: خانم رهنورد شما آزادید و می‌توانید به قم و مشهد برای زیارت بروید البته زیر نظر ما…
گفتم: برای زیارت از شما اجازه نمی‌گیرم اما آیا برای سخنرانی، تحقیقات علمی و دانشگاهی و هنری و کلاس درس و نمایشگاه هنری و مقاله و کتاب و فعالیت در امور زنان که شما همیشه از آنان و من کینه داشته‌اید چطور؟

مامور گفت: خیر، این آزادی فردی است خانم رهنورد، آزادی اجتماعی نیست.

به نام خداوند آزادی

درباره دروغ‌های مأموران حکومت و تهدید امضاکنندگان بیانیه رفع حصر؛ به ویژه تهدید خانم دکتر زهرا شجاعی و ادعای آزادی محصوران در تاریخ پر فراز و نشیب کشورما، نجات ملت ایران از استبداد و دیکتاتوری، سرلوحه اعتراضات آزادی‌خواهان و تحول‌طلبان بوده است و نجات و آزادی زندانیان سیاسی و محصوران نیز جزو اصلی‌ترین گفتمان‌های ایام اخیر است که زنان و جوانان بالاترین هزینه‌های آن را پرداخته‌اند.

این‌بار، انسان‌های شریف و وطن‌پرستی که پیوسته مطالبه سعادت ملت را داشته‌اند، خواهان رفع حصر و نگران محصوران و بیماری‌هایی که محصول سیزده سال انزوای بی‌امان آنان بوده است، شده و آزادی آنان را مطالبه کرده‌اند.

اما در جواب، ماموران آنان را تهدید و گاه اهانت کرده‌اند و برای‌شان خط و نشان کشیده‌اند. حتی به دروغ گفته‌اند که «محصوران یا آزادی‌هایی دارند یا “خود ‌حصرخواه” هستند مثل رهنورد که خودش نمی‌خواهد آزاد باشد”!… و البته این ادعا قصه‌ایست که سر دراز دارد:

۱) در سال ۱۳۹۷ پس از ۸ سال حصر ظالمانه، مامور اطلاعاتی گفت: خانم رهنورد شما آزادید و می‌توانید به قم و مشهد برای زیارت بروید البته زیر نظر ما…
گفتم: برای زیارت از شما اجازه نمی‌گیرم اما آیا برای سخنرانی، تحقیقات علمی و دانشگاهی و هنری و کلاس درس و نمایشگاه هنری و مقاله و کتاب و فعالیت در امور زنان که شما همیشه از آنان و من کینه داشته‌اید چطور؟

۲) مامور گفت: خیر، این آزادی فردی است خانم رهنورد، آزادی اجتماعی نیست.

۳) با این‌همه گفتم: هم‌چنان که در سال ۱۳۸۹ طی حکمی با شماره نامه و تاریخ و امضاء دادستان، مرا به عنوان مجرم از حقوق انسانی محروم کردید به همان منوال حکم آزادی رهنورد را صادر کنید.

۴) مامور گفت: خیر، نمی‌توانیم حکمی به شما ارائه دهیم.
گفتم: آزادی حق هر انسانی است. شما وظیفه دارید حکم را ارائه دهید تا به فعالیت‌های سیاسی و مدنی و اجتماعی سابق، کماکان بپردازم.
مامور گفت: حتی نمی‌توانیم حکم را به شما نشان دهیم…
البته می‌دانستم که حکومت همیشه در پی ادعاهای کم‌هزینه است به‌خصوص در مورد قتل زندانی‌ها و معترضان خیابانی مبنی بر اینکه: خودشان نمی‌خواهند آزاد باشند، خودکشی کردند، از بلندی پرت شدند، مریض بودند… پیر شدند و مردند.

۵) در همین روند گفتگوها، مامور دیگری با ذوق‌زدگی از این آزادی اهدایی گفت: خوب خانم دکتر می‌توانید بروید سبزی بخرید.
البته این آزادی پیش‌کش خودشان.
آزادی من، در گرو آزادی کشورمان ایران است.

زهرا رهنورد
۵ مهرماه ۱۴۰۲

منبع: کلمه

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا