جوانان

تجاوز حکومت به حریم دانشگاه؛ تهدید دانشجویان، تعلیق استادان

یک هفته پس از بازگشایی دانشگاه‌ها احضارهای فراقانونی اساتید و دانشجویان ادامه دارد؛ مأموران از تلفن‌های «خصوصی» با آنها تماس می‌گیرند و در برخی از آن‌ها نهاد احضار کننده و یا دلایل احضار نیز مشخص نیست.

کلمه – ▫️به گزارش خبرنامه امیرکبیر، شماری از دانشجویان این دانشگاه بدون حکم رسمی از سوی کمیته انضباطی یا دستور مستقیم ریاست دانشگاه ممنوع‌الورود شده‌اند. دانشجویان دانشگاه امیرکبیر از حضور نیروهای لباس شخصی غیررسمی در حال گشت‌زنی در طبقات ساختمان‌های دانشکده‌های مختلف خبر داده‌اند.

▫️به گزارش ایران‌وایر به نقل از منابع دانشجویی، برخی دانشگاه‌ها ارائه خدمات را به اسکن چهره و شناسایی آن‌ها از طریق «سیستم تشخیص چهره» مشروط کرده‌اند. در ویدیویی که روز یکشنبه ۹مهر۱۴۰۲ در کانال تلگرامی دانشجویان متحد منتشر شده، دانشجویان دانشگاه شیراز، برای دریافت غذای خود از سلف سرویس دانشگاه، در برابر سیستم تشخیص چهره قرار می‌گیرند.

▫️شوراهای صنفی دانشجویان کشور نیز در خبری مشابه نوشته است که دانشگاه هنر اصفهان اعلام کرده است که قرار است برای همه‌ دانشجویان کارت دانشجویی جدید صادر شود. به‌دنبال انتشار این خبر، کلیه دانشجویان این دانشگاه هنگام تحویل گرفتن کارت دانشجویی از ساختمان حراست، مجبور به ایستادن مقابل دستگاه تشخیص چهره و اسکن چهره شدند.

▫️در ادامه موج «اخراج» و «تعلیق» استادان دانشگاه، یدالله دادگر، استاد دانشگاه بهشتی، الهام چشم‌خانی استادیار دانشکده مهندسی کامپیوتر دانشگاه امیرکبیر، محمدمهدی لطفی هرویو و سارا ملکان دو استاد دانشکده مدیریت دانشگاه صنعتی امیرکبیر تازه‌ترین نام‌های این فهرست پرشمارند.

▫️با تعلیق یدالله دادگر، همه دروس این استاد دانشکده اقتصاد و علوم سیاسی در نیم‌سال جاری «حذف» شده است. شوراهای صنفی دانشجویان کشور با اشاره به اینکه یدالله دادگر در سال ۱۳۹۲ به‌عنوان «استاد نمونه دانشگاه بهشتی» برگزیده شده بود، گزارش داد که دلیل تعلیق او «امضای نامه جمعی از اساتید این دانشگاه در حمایت از دانشجویان معترض» در سال گذشته است.

▫️ده‌ها استاد دانشگاه‌های مختلف ایران طی هفته‌های منتهی به سال تحصیلی جدید با احکام اخراج و تعلیق مواجه شده‌اند. مقام‌های حکومتی به‌طور رسمی آمار کاملی از استادان «تعلیق» و «اخراج» شده را اعلام نمی‌کنند، اما سخنگوی وزارت علوم تایید کرده که دست‌کم ۵۸ استاد دانشگاه از آغاز کار دولت ابراهیم رئیسی تاکنون اخراج شده‌اند.

▫️محسن برهانی، استاد تعلیق شده دانشگاه تهران نیز گفته است که موج پاکسازی دانشگاه‌ها از اساتید منتقد پیش از اعتراضات «زن، زندگی، آزادی» و یک ماه بعد از استقرار دولت ابراهیم رئیسی آغاز شده بود.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا