حقوق بشر

بازداشت ۴۶۳ شهروند در ماه سپتامبر ۲۰۲۳ توسط نیروهای حکومتی

با استناد به آمار به ثبت رسیده در مرکز آمار و اسناد سازمان حقوق بشری هه‌نگاو، طی ماه سپتامبر ۲۰۲۳ دست‌کم ۴۶۳ شهروند در کل ایران توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده‌اند و این آمار نسبت به ماه آگوست که ۲۶۴ شهروند بازداشت شده‌بودند، ۱۹۹ مورد معادل ۷۵٪ افزایش داشته است.

بر طبق این گزارش، دست‌کم ۲۰۳ شهروند کُرد، ۱۲۲ شهروند بلوچ و همچنین ۵۱ زن، ۵۰ کودک و ۸ شهروند بهایی طی ماه سپتامبر توسط نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی ایران بازداشت و یا ربوده شده‌اند.

بیش از ۷۰٪ شهروندان بازداشت شده شهروندان کُرد و بلوچ بوده‌اند

با استناد به آمار هه‌نگاو،طی ماه سپتامبر دست‌کم ۲۰۳ شهروند کُرد توسط نهادهای حکومتی جمهوری اسلامی ایران بازداشت شده‌اند که این آمار معادل ۴۴٪ کل شهروندان بازداشت شده در سراسر ایران طی ماه گذشته می‌باشد.

در ماه سپتامبر دست‌کم ۱۲۲ شهروند بلوچ نیز توسط نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی ایران بازداشت شده‌اند که معادل ۲۶٪ کل بازداشتی‌ها می‌باشد.

همچنین طی ماه گذشته دست‌کم ۳۲ شهروند لر و بختیاری معادل ۷٪ و ۲۰ شهروند تُرک معادل ۴.۳٪ توسط نهادهای امنیتی بازداشت شده‌اند.

بازداشت اقلیت‌های دینی و مذهبی

بازداشت پیروان اقلیت‌های مذهبی و دینی در ماه سپتامبر به مانند ماه‌های گذشته توسط نهادهای حکومتی استمرار داشته و طی ماه گذشته دست‌کم ١٧ فعال مذهبی توسط نهادهای حکومتی جمهوری اسلامی ایران بازداشت شده‌اند.

برطبق این گزارش، ٨ نفر از فعالین مذهبی که بازداشت شده‌اند از پیروان آیین بهایی بوده‌اند که ۴ نفر از آنها زن و ۴ نفر نیز مرد بوده‌اند. همچنین طی ماه گذشته دست‌کم ٨ فعال اهل سنت در شهرهای مختلف استان‌های هرمزگان، فارس و سیستان و بلوچستان و همچنین ۱ شهروند ارمنی نیز بازداشت شده‌اند.

بازداشت ۵۱ زن و ۵۰ کودک در ماه سپتامبر

با استناد به آمار به ثبت رسیده در مرکز آمار و اسناد سازمان حقوق بشری هه‌نگاو، طی ماه گذشته میلادی دست‌کم ۵۱ زن در سراسر ایران توسط نهادهای امنیتی بازداشت شده‌اند که معادل ۱۱٪ کل بازداشتی‌ها می‌باشد.

قابل ذکر است که، در ماه گذشته دست‌کم ۲۲ فعال زن کُرد و ۴ فعال زن بهایی توسط نهادهای حکومتی بازداشت شده‌اند.

همچنین در این بازه زمانی دست‌کم ۵۰ کودک زیر ۱۸ سال در سراسر ایران توسط نهادهای امنیتی و حکومتی بازداشت و یا ربوده شده‌اند.

برطبق این گزارش ۳۷ نفر (۷۴٪) از کودکانی که در سراسر ایران بازداشت شده‌اند کودکان بلوچ بوده‌اند. همچنین ۱۰ کودک کُرد و دو کودک نیز در شهرهای مشهد و تهران بازداشت شده‌اند.

بازداشت معلمان، دانشجویان و فعالین رسانه‌ای

طی ماه سپتامبر امسال و با استناد به آمار هه‌نگاو، دست‌کم ۴ دانشجو در شهرهای سقز، قروه، تهران و زنجان و همچنین ۸ معلم در شهرهای سقز (۲ مورد)، دیواندره، قروه، کرمانشاه، نوشهر، بجنورد، اردبیل و یزد بازداشت شده‌اند.

قابل ذکر است که طی ماه گذشته دست‌کم ۴روزنامه‌نگار و فعال رسانه‌ای و ۱۴ هنرمند و بازیگر در شهرهای مختلف ایران توسط نهادهای حکومتی بازداشت شده‌اند.

هویت تمامی این ۴۶۳ مورد در مرکز آمار و اسناد سازمان حقوق بشری هه‌نگاو ثبت شده است. استفاده از این آمار با ذکر منبع مجاز است.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا