بین‌المللی

پراگ: اروپا باید اتکا به آمریکا را کاهش دهد

رییس جمهور جمهوری چک در یک سخنرانی بر اهمیت کاهش اتکای کشورهای اروپایی به آمریکا و تقویت ارکان اروپایی ناتو تاکید کرد.

به گزارش ایسنا، پیتر پاول، رییس جمهور جمهوری چک گفت که اروپا باید اتکا به آمریکا را کاهش داده و در عوض،‌ ارکان اروپایی ناتو را تقویت کند.

نشریه پالتیکو به نقل از پاول که در مراسم آغاز سال تحصیلی در کالج اروپا در شهر بروژ سخنرانی می‌کرد، نوشت: نقش برجسته ناتو به عنوان تامین‌کننده امنیت نباید دیگر به این معنی باشد که اروپا در عمل به تعهدات دفاعی خود کوتاهی می‌کند. کاهش اتکا به آمریکا و توسعه توانمندی‌های استراتژیک اروپا کمک ما به شراکت فرااقیانوسی‌مان تلقی خواهد شد.

او اشاره کرد: به احتمال زیاد، مجبور خواهیم شد بیش از دو درصد هزینه‌های دفاعی داشته باشیم.

در بیانیه مشترک نشست ویلنیوس در ژوئیه آمده بود: ما تایید می‌کنیم که در بسیاری از موارد، به هزینه‌ای بییش از ۲ درصد تولید ناخالص داخلی نیاز خواهیم داشت.

تنها یک سوم این اتحاد متشکل از ۳۱ کشور (ناتو)، از جمله برخی متحدان اروپایی به هدف مورد نظر نزدیک هستند یا به آن رسیده‌اند.

پاول همچنین از گسترش اتحادیه اروپا حمایت کرده و گفت که «نباید تا زمانی فرضی در آینده در آن که کاندیداها به هیچ کم‌وکاستی با ما هماهنگ شده باشند، به تعویق بیفتد.»

او همچنین گفت که کشورهای غربی باید با تاثیر روسیه در آفریقا مقابله کنند.

یانس استولنبرگ، دبیرکل ناتو نیز روز سه‌شنبه، در میان نگرانی‌های رو به افزایش اروپا درباره تصمیم کنگره آمریکا برای حذف منابع مالی کمک به اوکراین از بودجه دولت آمریکا، تماسی با رهبران گروه هفت، از جمله جو بایدن، ریییس جمهوری آمریکا، همچنین روسای جمهور لهستان و رومانی داشت.

استولنبرگ بر اهمیت «حمایت مداوم از اوکراین» به عنوان تنها راه رسیدن به صلحی واقعی و پایدار تاکید کرد.

پیام او همچنین خطاب به لهستان است که کمک‌های تسلیحاتی خود به اوکراین را متوقف کرده است.

 

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا