اخبار

برکناری بی‌سابقه رئیس مجلس نمایندگان آمریکا

کوین مک‌کارتی، رئیس‌ مجلس نمایندگان آمریکا با آرای دموکرات‌ها و چند نماینده جمهوری‌خواه برکنار شد. چنین اتفاقی برای اولین بار در تاریخ آمریکا رخ داده است. رای‌گیری برای انتخاب رئیس جدید مجلس هفت روز دیگر برگزار می‌شود.

ریاست مجلس نمایندگان در رتبه‌بندی قدرت سیاسی ایالات متحده آمریکا پس از رئیس‌جمهور و معاون او در رتبه سوم قرار دارد. حال این سومین مقام، سمت خود را از دست داده است.

به گزارش دویچه وله، دموکرات‌ها روز سه‌شنبه ۱۱ مهر (۳ اکتبر) در مجلس نمایندگان با همراهی برخی نمایندگان جمهوری‌خواه کوین مک‌کارتی، رئیس مجلس را با ۲۱۶ رای موافق در مقابل ۲۱۰ رای مخالف برکنار کردند.

حزب جمهوری‌خواه با اکثریت ۲۲۱ کرسی در مقابل ۲۱۲ کرسی دموکرات‌ها، کنترل مجلس نمایندگان را در اختیار دارد اما آرای آنان شکننده است.

مت گاتز، نماینده جمهوری‌خواه فلوریدا از طیف راست افراطی، درخواست برکناری مک‌کارتی را مطرح کرده بود. گاتز مک‌کارتی را به همکاری با جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا از حزب دموکرات، متهم کرده است.

اختلاف بر سر چیست؟ 

موضوع اصلی اختلاف به بودجه موقت دولت فدرال آمریکا باز می‌گردد که روز شنبه گذشته (۳۰ سپتامبر) در لحظات پایانی مهلت قانونی در مجلس نمایندگان به تصویب رسید.

جمهوری‌خواهان تندرو در مجلس نمایندگان پیش‌تر اعلام کرده بودند که به لایحه‌ای که بودجه دولت را به مدت ۴۵ روز تأمین می‌کند، رای مخالف خواهند داد.

مک‌کارتی برخلاف خواسته هم‌حزبی‌های تندروی خود این لایحه را به رأی گذاشت که در نهایت با حمایت دموکرا‌ت‌ها و اکثریت رأی آن‌ها به تصویب رسید.

این موضوع باعث تشدید اختلاف در صفوف جمهوری‌خواهان شد. مت گاتز مک‌کارتی را به نقض قراردادهای درون‌حزبی متهم کرده است.

کاهش کمک به اوکراین در بودجه آمریکا 

کنگره آمریکا برای جلوگیری از تعطیلی دولت، با تصویب یک بسته کوتاه‌مدت موافقت کرد اما در این بودجه مبلغ کمک به اوکراین کاهش داده شده است.

جو بایدن پیش از برکناری مک‌کارتی به شدت انتقاد کرده بود که کمک به اوکراین در بودجه تصویب شده قید نشده و او نمی‌تواند باور کند که جمهوری‌خواهان و دموکرات‌ها “صرفاً به دلایل سیاسی بگذارند که انسان‌های بیشتری در اوکراین جان خود را از دست بدهند”.

برخی نمایندگان حزب جمهوری‌خواه اما می‌گویند، منابع مالی که برای اوکراین تخصیص داده می‌شود می‌تواند صرف امنیت در مرزهای کشور شود. آن‌ها نسبت به “سرعت ضدحملات اوکراین” و “هدر رفتن این منابع مالی در اوکراین” ابراز نگرانی می‌کنند.

به دنبال برکناری مک‌کارتی از ریاست مجلس نمایندگان آمریکا پاتریک مک‌هنری به طور موقت ریاست مجلس نمایندگان را برعهده گرفت. مک‌کارتی در شبکه اجتماعی اکس (توییتر سابق) اطلاع داده است که او دیگر به دنبال نامزدی برای ریاست مجلس نخواهد بود.

قرار است ۱۱ اکتبر یعنی هفت روز دیگر رای‌گیری برای انتخاب ریاست مجلس نمایندگان برگزار شود.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا