حقوق بشر

عدم رسیدگی پزشکی؛ گزارشی از آخرین وضعیت زینب جلالیان در زندان یزد

زینب جلالیان، زندانی سیاسی، شانزدهمین سال از حکم حبس ابد خود را بدون رعایت اصل تفکیک جرائم در زندان یزد سپری میکند. خانم جلالیان با وجود مشکلات جسمانی متعدد از رسیدگی پزشکی مناسب محروم مانده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، زینب جلالیان، شانزدهمین سال از حکم حبس ابد خود را بدون چشم‌اندازی از آزادی در زندان یزد سپری میکند.

یک منبع مطلع در خصوص آخرین وضعیت این زندانی به هرانا گفت: “زینب کماکان بدون رعایت اصل تفکیک جرائم در زندان یزد بسر میبرد. بینایی چشمان وی به دلیل پیشرفت و حاد شدن بیماری ناخنک چشم بسیار کم شده است. او همچنین علیرغم مشکلات متعدد پزشکی دیگر از قبیل، بیماری های کلیوی و گوارشی از رسیدگی مناسب پزشکی محروم مانده است.”

این منبع مطلع نزدیک به خانواده خانم جلالیان در ادامه افزود: “پدر و مادر این زندانی سیاسی به دلیل کهولت سن، دوری راه و مسافت زیاد امکان ملاقات حضوری با او را ندارند. همچنین در صورت انجام هرگونه مصاحبه و اعتراض به محرومیت‌ ها و وضعیت نامشخص فرزندشان در زندان، از سوی مسئولین مربوطه مورد تهدید و آزار قرار خواهند گرفت.”

زینب جلالیان در تاریخ ۸ اردیبهشت ۹۹ در حالی که دوران محکومیت خود را سپری میکرد به دلایل نامشخصی از زندان خوی خارج شده و نهایتا در تاریخ ۱۳ اردیبهشت به بند قرنطینه زندان قرچک ورامین منتقل و مجددا در تاریخ ۵ تیر از زندان قرچک ورامین به زندان کرمان تبعید شد. زینب جلالیان پس از ۳ ماه نگهداری در اتاق کوچکی در قرنطینه زندان کرمان به زندان دیزل آباد کرمانشاه منتقل شد. او نهایتا آبان‌ماه ۹۹ در چهارمین انتقال خود طی هشت ماه به زندان یزد تبعید شد.

زینب جلالیان در سال ۱۳۸۶ بازداشت و در سال ۱۳۸۸ به اتهام خروج غیر قانونی از کشور به یک سال حبس تعزیری و به اتهام محاربه از طریق عضویت در گروه‌های مخالف نظام به اعدام محکوم شد.

حکم اعدام او در دادگاه تجدیدنظر و دیوان عالی کشور تایید اما با یک درجه تخفیف مورد عفو قرار گرفته و به حبس ابد تقلیل یافت.

بنا به گفته خانم جلالیان، وی در زمان بازداشت از طریق شلاق بر کف پا، مشت به شکم، کوباندن سر به دیوار و تهدید به تجاوز مورد آزار و شکنجه قرار گرفته بود.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا