گوناگون

نیلوفر حامدی و الهه محمدی در لیست نامزدهای جایزه صلح نوبل قرار دارند

نیلوفر حامدی و الهه محمدی دو روزنامه‌نگاری که بیش از یک سال است در اوین زندان هستند زیرا از قتل حکومتی ژینا (مهسا) امینی پرده برداشته‌اند…

در لیست نامزدهای جایزه صلح ۲۰۲۳ برگزیده شده‌اند. به گزارش کمیته صلح نوبل از میان ایرانیان نرگس محمدی، کنشگر و مدافع حقوق بشر، نسرین ستوده، وکیل دادگستری و مسیح علی‌نژاد بنیانگذار کمپین آزادی‌های یواشکی نیز جزو لیست کاندیداها هستند. نرگس محمدی از میان زنان ایرانی کاندید شده یکی از منتخبان برجسته مؤسسه تحقیقات صلح (PRIO) است. در میان زنان افغانستانی محبوبه سراج در کنار فوزیه کوفی، نایب رئیس مجلس ملی افغانستان و سیما سمر، اولین معاون زن رئیس جمهوری کشور، ظریفه غفاری‌فر اولین شهردار زن افغانستان و حسنه سید که توسط مجله فوربس به‌عنوان یکی از زنان تاجر برجسته افغانستان معرفی شده برگزیده شده‌اند. محبوبه سراج، فعال حقوق زنان نیز یکی از برجسته‌ترین منتخبان مؤسسه تحقیقات صلح است.

به گزارش این مؤسسه سراج در ژانویه گذشته در نشست گفت‌وگوی جنجالی با طالبان در اسلو شرکت کرد و هنوز با رهبران طالبان به امید بازگرداندن دختران و زنان جوان به مدرسه در گفت‌وگوست. کمیته نروژی نوبل در مجموع ۳۵۱ نامزد برگزیده است که از ۲۵۹ فرد و ۹۲ سازمان تشکیل شده‌اند. برنده یا برندگان این جایزه جمعه شش اکتبر اعلام خواهد شد. شیرین عبادی تنها فرد ایرانی است که تاکنون جایزه نوبل صلح را دریافت کرده است. جایزه نوبل صلح بر خلاف سایر جوایز نوبل که در استکهلم اهدا می‌شوند در اسلو پایتخت نروژ اهدا می‌گردد.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا