گوناگون

تداوم افغانستانی‌ستیزی در رژیم “ولایی”

اخراج ۲۸۲ کارگر افغانستانی در گیلان و افزایش ۳۸۳ درصدی بازداشت مهاجران در نوشهر….

همزمان با افزایش موج مهاجرستیزی در رسانه‌های داخلی ایران دو مقام حکومتی در استان‌های گیلان و مازندران از شدت گرفتن محدودیت‌ها برای کارگران مهاجر خبر دادند. به گفته سیاوش آقاجانی، مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی در استان گیلان ۲۸۲ کارگر «غیرمجاز» شناسایی شدند.

او به کارفرمایان توصیه کرد: « به جای به کارگیری نیروهای اتباع، حتما از نیروی کار داخلی استفاده کنند و مزد مناسب و عوامل انگیزشی را در نظر بگیرند، زیرا اگر کارگر با کار آسان‌تر درآمد بیشتری داشته باشد، برای کار سخت‌تر رغبت ندارد.» علی‌اکبر درویشی، فرمانده انتظامی نوشهر در استان مازندران هم در همین رابطه اعلام کرد: «دستگیری اتباع بیگانه ۳۸۳ درصد افزایش یافته است». او آمار دقیقی از شمار کارگران مهاجر دستگیر شده نداد اما گفت: «اجازه نخواهیم داد بازار کار به دست اتباع بیگانه بیافتد».

رسانه‌ها و مقام‌های حکومتی در ایران طی ماه‌های اخیر با بزرگنمایی حضور مهاجران افغانستانی در ایران موجب گسترده‌تر شدن نفرت‌پراکنی علیه مهاجران شده‌اند. وزیر کشور ایران وعده کرده است مهاجرانی که غیرقانونی به ایران وارد شده‌اند را «به هر شکل ممکن» به افغانستان بازگرداند.

بالاترین

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا