حقوق بشر

تلاش ۵ روزه برای اثبات فرضیه رسمی بی‌هوشی آرمیتا

پنج روز پس از انتقالِ بی‌هوشِ آرمیتا گراوند، دختر دبیرستانی مقیم تهران، به بیمارستان ارتش، تلاش رسانه‌های رسمی در ایران برای اثبات این فرضیه که او به دلیل افت فشار خون غش کرده و نه به دلیل برخورد خشن حجاب‌بانان، همچنان با انتشار گسترده شک و شبهه‌های کاربران شبکه‌های اجتماعی، ناموفق به نظر می‌رسد.

رسانه‌های رسمی در ایران تا کنون چند ویدیوی کوتاه منتشر کرده‌اند تا از «زوایای مختلف» حادثه رخ داده را تشریح کنند. اما طی ساعت‌های گذشته این سوال توسط گروهی از کاربران شبکه‌های مجازی مطرح شد که اگر مطابق فرضیه رسمی خانم گراوند پس از سوار شدن بر مترو دچار افت فشار خون شده، به پشت افتاده، سرش به لبه مترو برخورد کرده و بی‌هوش شده و سپس توسط همکلاسی‌هایش به بیرون واگن منتقل شده، پس چرا تنها به انتشار تصاویر بیرون از واگن اکتفا شده و برای پایان دادن به هر تردیدی نزد افکار عمومی، ویدیوی ضبط شده توسط دوربین‌های داخل واگن پخش نمی‌شود؟

به گزارش یورونیوز، سوالی که ابتدا در صفحه کاربری منتسب به آمنه سادات ذبیح‌پور، خبرنگار خبرگزاری فارس و صدا و سیمای جمهوری اسلامی، در قالب یک پیام در شبکه اجتماعی ایکس (توییتر سابق) این گونه پاسخ گفته شد: «پرس و جو کردیم گفتند قطارهای سری ۱۰۰ دوربین ندارند.»

سپس خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) گفتگویی را از راهبر خط چهار مترو تهران که حامل خانم گراوند بوده، منتشر کرد که در آن تاکید شد، قطار ۱۳۴ که حامل دختر دانش‌آموز بی‌هوش شده بوده، از سری ۱۰۰ و فاقد دوربین بوده است. اما در مقابل، تعدادی از کاربران شبکه‌های اجتماعی با مقایسه تصویر قطارهای سری ۱۰۰ با قطاری که در ویدیوها منتشر شده، مدعی شده‌اند که قطاری که روز حادثه فعال بوده از سیری ۱۱۰ بوده و دارای دوربین مداربسته داخلی است. همچنین برخی نیز با یادآوری نقل قول‌های قدیمی مقام‌های مترو مبنی بر وجود دوربین در واگن‌های مترو تهران، همچنان تاکید دارند که ویدیویی از داخل واگن موجود است ولی منتشر نمی‌شود؛ چنان که در ویدیوی پخش شده از اظهارات فردی که مادر آرمیتا معرفی شده، او هم با وجود این که در عین لکنت زبان سعی کرده فرضیه رسمی را تایید کند ولی گفته که همه ویدیو‌ها از جمله «فیلم مترو» را دیده است.

البته این امکان نیز وجود دارد که یک یا چند مسافر مترو از حادثه صبح یکشنبه در داخل واگنی که در خط ۴ مترو تهران تردد داشته و در جریان توقف آن در ایستگاه میدان شهدا، مسافر ۱۶ ساله آن بیهوش به بیمارستان منتقل شده، فیلمی با استفاده از گوشی تلفن همراه خود گرفته باشند که هنوز منتشر نشده است.

همچنین، رسانه‌ای رسمی در ایران روز پنجشنبه با انتشار گفتگویی با معاون عملیات اورژانس استان تهران تلاش کردند تا به شبهه دیگری پاسخ دهند و آن این که چرا دانش‌آموز بیهوش شده به جای این که به نزدیک‌ترین مرکز درمانی ( بیمارستان‌های معیری و شفا یحیائیان) منتقل شود به بیمارستان فجر که وابسته به ارتش جمهوری اسلامی است، اعزام شده و تحت مراقبت‌های درمانی قرار گرفته است.

معاون عملیات اورژانس استان تهران در این گفتگو تاکید کرد: «نیروی اورژانس پس از انجام اقدامات اولیه درمانی، شرح حال را بیان می‌کنند و «مناسب‌ترین» مرکز درمانی به او اعلام می‌شود. مناسب‌ترین مرکز درمانی لزوماً نزدیکترین بیمارستان نیست بلکه یکی از پارامترها است. تجهیزات بیمارستان مقصد و ظرفیت پذیرش نیز جزو عوامل تعیین کننده در اعزام افراد است.»

با این حال، همچنان تعدادی از کاربران شبکه‌های اجتماعی مدعی هستند که در اطراف بیمارستان فجر فضایی امنیتی حاکم است. در عین حال، این مطالبه هم مطرح شده که چرا پزشک یا پزشکان معالج خانم گراوند خبر دقیقی از وضعیت جسمانی او منتشر نمی‌کنند؛ وضعیتی که گفته می‌شود «حالت کما» است.

در شرایطی که همچنان افزون بر رسانه‌های رسمی در ایران، خبرنگاران مستقل رسانه‌های بخش خصوصی و یا خبرنگاران بین‌المللی فعال در ایران اجازه راستی‌آزمایی آزادانه فرضیه‌های مطرح در مورد این حادثه را ندارند، روزنامه بریتانیایی گاردین، روز پنجشنبه به نقل از یک شاهد عینی که نخواسته نام و هویتش فاش شود، روایت کرده که آرمیتا گراوند در داخل واگن مترو، به دلیل داشتن حجاب اختیاری با حمله فیزیکی مامور حجاب‌بان مواجه شده و توسط او هل داده شده است.

شاهد دیگری هم به این روزنامه گفته که آرمیتا پس افتادن بر روی زمین همچنان هوشیار بوده است. به گفته این شاهدان، حجاب‌بان مذکور در جریان انتقال آرمیتا به بیمارستان پشت آمبولانس نشسته بوده است.

تلاش رسانه‌ها برای راستی‌آزمایی دو فرضیه مطرح در مورد حادثه مصدوم شدن خانم گراوند، طی روزهای آتی همچنان ادامه خواهد داشت، به ویژه آن که با توجه به افزایش حساسیت جامعه جهانی به اعمال خشونت‌بار قانون حجاب اجباری در ایران که پس از جان باختن مهسا امینی در شهریور سال پیش، به وجود آمده است. چنان که از وزیر خارجه آلمان گرفته تا وزیر خارجه کانادا، برخی نمایندگان پارلمان در اروپا و قائم مقام نماینده ویژه آمریکا در امور ایران نسبت به حادثه رخ داده برای خانم گراوند واکنش داده و تاکید کرده‌اند که پیگیر وضعیت او و پاسخگویی جمهوری اسلامی خواهند بود.

البته جمهوری اسلامی هم فعلا تنها به این پاسخ اکتفا کرده است که «در امور داخلی ما مداخله نکنید.»

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا