اجتماعی

تالاب نهبندان خشک شد

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان نهبندان گفت: آخرین آبگیری تالاب کجی نمکزار نهبندان مربوط به سال گذشته بوده و از بهمن ماه تاکنون به خاطر نبود بارندگی همچنان خشک است.

امیر کوهستانی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: تالاب کجی نهبندان آذر سال گذشته حدود ۲۰ درصد آبگیری شد اما چون بارندگی‌ها تداوم نداشت از بهمن ماه خشک شد هرچند چشمه‌های اطراف تالاب مقداری آب داشت اما چشمگیر نبود.

وی گفت: به دلیل نبود بارندگی‌ها از بهمن سال گذشته در حوزه آبریز سهل آباد، تالاب کجی امسال خشک‌تر شد و تالاب کجی فصلی بوده و معمولا در تابستان خشک است اما آبگیری تالاب به ریزش نزولات جوی بستگی دارد.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان نهبندان اضافه کرد: ورود پرندگان مهاجر طبق روال معمول در منطقه آغاز شده ولی پرندگان به خاطر خشکی در تالاب ماندگاری ندارند، این پرندگان اسفند و فروردین به مناطق سرد شمالی باز می‌گردند و اگر تالاب آبگیری شده باشد در آن توقف خواهند داشت.

وی گفت: تالاب هر سال تا اواخر خرداد آب داشت اما چون باران‌های بهاری نداشتیم که رودخانه‌ای جاری شود از ابتدای امسال تالاب کجی به طور کامل خشک شد و از شرکت آب منطقه‌ای خواسته‌ایم چاه‌های اطراف تالاب را مدیریت کند که حدود ۹۸ درصد این کار با نصب کنتورهای هوشمند محقق شده است.

کوهستانی افزود: طبق آخرین سرشماری فروردین امسال بین هزار تا ۲ هزار پرنده هنگام برگشت از مناطق گرمسیری در تالاب دیده شدند.

وی اظهار کرد: خشکی تالاب در سال گذشته موجب شد که از آمار گردشگران هم کاسته شود در صورتی که سال‌های آبگیری تالاب شاهد رونق گردشگری و جشنواره‌های مجسمه سازی بودیم.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان نهبندان گفت: اگر تالاب به خشکی مطلق برسد یک کانون ریزگرد است که به خاطر نمکی بودن سطح آن، تهدید جدی‌تر محسوب می‌شود.

وی افزود: برداشت آب از سفره‌های زیرزمینی و کاهش بارندگی موجب خشکی تالاب شده و در این زمینه باید جوامع محلی هم در نگهداشت این پدیده زیست محیطی همکاری کنند.

کوهستانی ایجاد مشاغل پایدار را از راه حل‌هایی عنوان کرد که برای توانمندسازی جوامع محلی دنبال می‌شود و گفت: امسال چند کارگاه برای روستاهای حاشیه تالاب برگزار و در زمینه حوله بافی آموزش‌هایی ارایه شده که استقبال مردم هم خوب بوده است.

وی تاکید کرد: احیای تالاب نیازمند همکاری مردم و دولت است تا بتوان در راستای مقابله با ریزگردها و حفظ این پدیده زیست محیطی اقدام کاربردی انجام داد.

تالاب کجی نمکزار در ادوار گذشته یکی از تالاب‌های دایمی ایران بوده است و پرندگان مهاجر همچون مرغابی سرسبز، خودکا، حواصیل و پرندگان آبزی و کنار آبزی در تمامی فصول در این منطقه حضور داشتند اما با گذر زمان و خشکسالی‌های به وجود آمده این تالاب به صورت فصلی آبگیری می‌شود.

پناهگاه حیات وحش تالاب کجی نمکزار با ۲۲ هزار هکتار شامل تالاب و محدوده جنگلی است که در ۷۵ کیلومتری شهر نهبندان و در حاشیه جاده بیرجند – زاهدان قرار دارد.

گز و تاغ نیز از گیاهان این تالاب است و زاغ بور، هوبره، عقاب طلایی، پرستو، کبک و کلاغ سیاه از پرندگان بومی و روباه، خرگوش، پامسواکی کوچک و موش خانگی از پستانداران موجود در تالاب کجی نمکزار شهرستان نهبندان محسوب می‌شود.

نهبندان در ۲۰۰ کیلومتری جنوب بیرجند و در معرض وزش بادهای شدید است به طوری که هوای این شهرستان در بسیاری از روزهای تابستان امسال شرایط ناسالم داشت.

 

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

 

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا