جوانان

دبیر کانون معلمان: ۴۶۰ هزار دانش‌آموز معلم ندارد.

اظهارات اخیر «محمد وحیدی»، عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی مجلس که گفته: « بیش از ۲۳ هزار کلاس درس فاقد معلم است. قانون اجازه استفاده از معلمان بازنشسته را داده اما بازنشستگان استقبال نمی‌کنند چون پاداش دو سال گذشته‌شان را نگرفته‌اند. وضعیت به گونه‌ای است که بچه‌ها در کلاس‌ها سرگردان هستند.»…

«محمدتقی فلاحی»، دبیر کانون معلمان در گفت‌و‌گو با خبرنگار فراز دلیل کمبود معلم را در ورودی کم معلمان و خروجی زیاد آنان از آموزش و پرورش می‌داند و می گوید: «اینکه چرا آموزش و پرورش نتوانسته است ورودی خوبی داشته باشد و همان معلم‌هایی را هم که داشته در واقع از دست داده است به توزیع منابع مالی باز می‌گردد.»

او در ادامه گفت: «آموزش و پرورش توجه کافی از نظر توزیع منابع مالی در بودجه کشور دریافت نمی‌کند و همواره با یک کسرس بودجه سنگین در ۴۰ یا ۵۰ سال گذشته روبرو بوده و هست. هیچ وقت آن توجه لازم از طرف سیاست‌گذار و تنظیم کننده بودجه کشور را نداشته است.

به نظر، این افراد اولویتی برای آموزش قائل نیستند. برای حل این کسری آموزش و پرورش را با هماهنگی نهادهای بالا دستی مدارس غیردولتی و پولی را راه اندازی کرده است. به این ترتیب خواسته‌اند بار مالی موجود آموش و پرورش را کاهش دهد.»

دبیر کانون معلمان به خبرنگار فراز می‌گوید: «بودجه آموزش و پرورش به گفته خودشان ۹۷ یا ۹۸ درصد به حقوق و مزایا تعلق می‌گیرد و خود این موضوع به کاهش کمیت و کیفیت منجر می‌شود.

دیگر تمایلی از سوی جوان‌ترها برای گرایش به معلمی وجود ندارد و اگر کسی بیاید بیشتر به دلیل اجبار اقتصادی و اجتماعی است. در واقع به دلیل تامین کسری بودجه دولت از وظایف اولیه خود پا پس کشیده است. از جمله آموزش رایگان.

دولت برای جبران کسری هزینه ها را به خانواده‌ها واگذار که نه بیشتر تحمیل کرده است. این موضوع هم روی ریزش تحصیلی دانش آموزان تاثیر گذار بود و هم به قدری وضعیت مدارس را نامطلوب کرده است که به اعتبار معلمی لطمه زده است.

هرکدام از این موارد کمک کننده کمبود معلم است. بازنشسته‌های آموزش وپرورش که یکی از تامین کننده‌های اصلی معلمان مورد نیاز در کلاس درس است آنان هم دیگر رغبتی برای همکاری ندارند. آثار کمبود معلم را هم امروزه می‌بینیم.

ببینید چقدر سهم مدارس دولتی در کنکور است؟

چقدر در آزمون‌های بین المللی سطح سواد دانش آموزان ما با افت روبرو بوده است؟

کیفیت آموزش در کشور افت پیدا کرده است. همه نه؛ اما بخش زیادی به بودجه باز می‌گردد. از طرف دیگر بی‌توجهی کلی در نظام آموزش هم باعث شده تا امروز ما با موضوع کمبود بودجه روبرو شویم.

به گزارش فراز، ۲۳ هزار کلاس درس معلم ندارد. به عبارت دیگر اگر به طور متوسط میانگین هر کلاس را ۲۰ دانش‌آموز در نظر بگیریم، ۴۶۰ هزار دانش‌آموز بدون معلم و درسال تحصیلی بلاتکلیف هستند.

این در حالی است که اخیراً رضامراد صحرایی، وزیر آموزش و پرورش از تغییر ۲۰ هزار مدیر مدرسه با هدف ایجاد تحول خبرداده بود.

واکنش‌های زیادی به این موضوع وجود داشت اما نکته قابل توجه این است که گویا وزارت آموزش و پرورش به انتقاد‌ها و دغدغه خانوا‌ده‌ها و دانش‌آموزان توجه نمی‌کند و با شروع سال تحصیلی جدید تغییر مدیران همچنان ادامه دارد.

در این رابطه «سالار قاسمی»، مدیرکل سابق آموزش و پرورش استان البرز می‌گوید:

«تغییرات شامل معاونین مدارس هم شده و همچنان ادامه دارد. باید امنیت فرهنگی ایجاد کنیم نه فرهنگ امنیتی. در آموزش و پرورش نباید کار سیاسی کرد.»

برخی اقدامات وزارت آموزش و پرورش را خالص‌سازی مدارس خوانده و از آن انتقاد کردند. برخی می‌گوید این نوع رفتار باعث ناامیدی دانش‌آموزان و خانواده‌ها شده و در نهایت منجر به ترک تحصیلی می‌شود.

شاید بتوان گفت همه این بحران‌ها از تغییر مدیر مدرسه گرفته تا نبود معلم برای کلاس درس می‌تواند‌یه واقعیت نزدیک شود، کما اینکه ما در حال حاضر هم با پدیده بی‌سوادی در کشور روبرو هستیم.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا