چرخانزنان

واکنش زندانیان سیاسی به جایزه صلح نوبل نرگس محمدی

تبریک ۲۲ زندانی سیاسی هم‌بند نرگس محمدی، زهره رهنورد و ۸ زندانی سیاسی مرد برای اهدای جایزه صلح نوبل به نرگس محمدی.

در نامه ۲۲ زندانی سیاسی هم بند نرگس آمده: در طول تاریخ مبارزه علیه ستم و تبعیض، کنشگران و مبارزان بوده‌اند که به جوایز و تندیس‌ها رنگ داده‌اند و امروز ما افتخار می‌کنیم به خواهر و هم‌رزم‌مان نرگس، که در یک‌سالگی جنبش ژینا (مهسا امینی) به جایزه نوبل صلح رنگ داد. رنگ سرخ خون‌های ریخته شده که داغ مادران دادخواه را بر نشان جایزه نوبل صلح ۲۰۲۳ حک نموده است.

متن کامل تبریک ها:

نامه ۲۲ زندانی سیاسی هم‌بند نرگس محمدی: جایزه نوبل صلح نرگس محمدی گامی به سوی روشنایی بیشتر خواهد بود

نرگس محمدی، هم‌بند، دوست، هم‌رزم و خواهرمان برنده جایزه نوبل صلح شد. ما خواهران نرگس و شاهدان سال‌ها تلاش مستمر و سخت‌جانی او در مسیر مبارزه برای آزادی و برابری، از داشتن او دل‌شاد هستیم و از شنیدن این خبر غرق در شادی شده‌ایم. این شادی مبارک باد بر نرگس، خانواده او، علی و کیانا و مبارک باد بر همه‌مان گرچه نام نرگس و حضور سیاسی اجتماعی او و هر مبارز دیگری در راه آزادی و برابری را نمی‌توان در یک جایزه خلاصه کرد؛ اما دریافت جایزه نوبل صلح توسط او، ارج نهادن به سال‌ها فعالیتش برای تحقق آزادی و برابری و رساندن صدای دادخواهی و حق‌طلبی جامعه ایران است به جهان و گامی خواهد بود به سوی روشنایی بیشتر.

نرگس که همت بی‌دریغ خود را صرف برملا کردن نقض سیستماتیک حقوق انسانی در ایران کرده است؛ اکنون مسئولیتی بس خطیر بر عهده دارد. مسئولیتی که متضمن حفاظت از حقوق بشر، نه‌تنها برای امروز، که در مسیر پیش رو برای ایجاد تفسیر در جامعه ایران است.

در طول تاریخ مبارزه علیه ستم و تبعیض، کنشگران و مبارزان بوده‌اند که به جوایز و تندیس‌ها رنگ داده‌اند و امروز ما افتخار می‌کنیم به خواهر و هم‌رزم‌مان نرگس، که در یک‌سالگی جنبش ژینا (مهسا امینی) به جایزه نوبل صلح رنگ داد. رنگ سرخ خون‌های ریخته شده که داغ مادران دادخواه را بر نشان جایزه نوبل صلح ۲۰۲۳ حک نموده است.

زنده‌باد همبستگی برای آزادی و برابری

ناهید تقوی
سپیده قلیان
گلرخ ایرایی
سپیده کاشانی
زهرا توحیدی
هدی توحیدی
فائزه هاشمی
بهاره هدایت
مهوش ثابت
فریبا کمال‌آبادی
زهره سرو
شکیلا منفرد
محبوبه رضایی
نیلوفر حامدی
نسرین جوادی
آنیشا اسداللهی
نیلوفر بیانی
الهه محمدی
سپیده کشاور
مریم حاجی‌حسینی
سروناز احمدی
مهوش عدالتی

بند زنان زندان اوین

۱۵ مهر

 

پیام زهرا رهنورد به نرگس محمدی: بر آبروی زنان ایران افزودید

به نام خدای مهربان

خواهر گرامی،

سرکار خانم نرگس محمدی، سلام

سلام و درود بر شما که پس از سالها مبارزه با ظلم و بیداد و تحمل رنج و‌ زندان و دوری از همسر و ‌فرزندان، با دریافت جایزه «نوبل صلح» بر آبروی زنان ایران افزودید.

جای بسی تأسف و تأثر است که حاکمان ایران با خشونت‌های سبعانه در حق زنان مبارز و آزادیخواه و تضییع حقوق انسانی آنان و با کشتن دخترانی چون «مهساها و آرمیتاها» هر شادی را به کام‌ ملت به زهر تبدیل می‌کنند.

زهرا رهنورد

۱۴ مهر ۱۴۰۲

 

تبریک ۸ زندانی سیاسی به نرگس محمدی؛ «نوبل صلح، سرمایه‌ای ملی و حاصل مقاومت و پایداری»

سرکار خانم نرگس محمدی،

اعطای جایزه بین المللی صلح نوبل به شما، برای ما و تمام ملت ایران به ویژه زنان و دختران، سرمایه‌ای ملی و حاصل صبر، مقاومت، پایداری و مبارزه برای رفع هرگونه تبعیض و نابرابری و نقض حقوق شهروندی است.

امید داریم این رخداد، فرصتی نو برای تداوم تلاش‌های آزادی‌خواهانه به سوی کسب حق تعیین سرنوشت و تحقق آرمان‌های جنبش “زن، زندگی،، آزادی”و ارتقای حقوق شهروندی و تعهد به حقوق بشر در راستای منافع ملی را فراهم آورد.

مصطفی تاج‌زاده. امیرسالار داوودی. حسین رزاق. آرش کیخسروی. مهدی محمودیان. سعید مدنی. نوید میهن‌دوست. محمد نجفی.

۱۴ مهرماه ۱۴۰۲

زندان اوین

برگرفته از شبکه های اجتماعی

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

 

 

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا