گوناگون

ده‌ها نفر درزمین‌لرزه در افغانستان کشته و زخمی شدند

سازمان زمین‌شناسی آمریکا صبح روز شنبه از وقوع زمین‌لرزه‌ای شدید به بزرگی ۶.۳ ریشتر در غرب افغانستان خبر داد. به گفته این سازمان، کانون این زمین‌لرزه در ۴۰ کیلومتری شمال غربی هرات بوده و احتمال تلفات سنگین وجود دارد.

سازمان زمین‌شناسی ایالات متحده آمریکا صبح روز شنبه ۱۵ مهرماه از وقوع زمین‌لرزه‌ای شدید به بزرگی ۶.۳ ریشتر در غرب افغانستان خبر داد. به گفته این سازمان، کانون این زمین‌لرزه در در منطقه زنده‌جان واقع در ۴۰ کیلومتری شمال غربی هرات قرار داشته و پس از وقوع نخستین زلزله، به فاصله ۳۰ دقیقه سه پس‌لرزه به بزرگی ۵.۵ ریشتر، ۴.۷ ریشتر و ۶.۲ ریشتر نیز رخ داده است.

به گزارش دویچه وله، اگر چه شدت این زلزله در سه ولایت کشور، هرات، فراه و بادغیس افغانستان، بر اساس برخی از خبرهای اولیه منتشر شده ۶.۳ ریشتر اعلام شده بود اما برخی منابع شدت این زلزله را  ۵.۶ ریشتر اعلام کرد‌ه‌اند.

بر اساس اعلام رسانه‌های داخل ایران، این زمین‌لرزه که حوالی ساعت ۱۱ صبح به وقت محلی رخ داد، در بخش‌هایی از ایران از جمله در مشهد و برخی از شهرهای استان خراسان جنوبی نیز حس شده است.

وزارت “رسیدگی به حوادث طبیعی” طالبان تعداد جانباختگان این زمین‌لرزه در ولایت هرات را دست کم ۱۵ نفر کشته و تعداد مجروحان را چهل نفر اعلام کرده است. بر اساس اعلام مقامات محلی طالبان، برخی منازل در فراه و بادغیس تخریب شده‌اند اما در عین حال آمار تلفات منتشر شده از سوی مقامات محلی متناقض است و  دفتر والی طالبان در هرات از جان باختن ۲۵ نفر در اثر زلزله در این شهر خبر داده است.

شهر هرات، سومین شهر پرجمعیت افغانستان در فاصله ۱۲۰ کیلومتری مرز ایران واقع شده و جمعیت آن نزدیک به ۲ میلیون نفر است. افغانستان در گذشته نیز شاهد وقوع زمین‌لرزه‌های شدید بوده است.

زلزله ۵.۹ ریشتری ماه ژوئن سال گذشته میلادی در شهر “گیان” در ولایت “پکتیکا” افغانستان، موجب کشته‌شدن بیش از ۱۲۰۰ شده و ده‌ها هزار نفر را آواره و بی‌خانمان کرده بود.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا