فرهنگی

طی دو هفته؛ گزارشی از قتل دستکم هشت زن توسط مردان خویشاوند خود

از اول ماه جاری تاکنون، دستکم هشت زن و دختر در شهرهای مختلف توسط بستگان مرد خود به قتل رسیدند. قتل این افراد عمدتا با انگیزه ناموسی و یا به دلیل اختلافات خانوادگی صورت گرفته است….

به گزارش هرانا به نقل از اعتماد، به قتل رسیدن زنان و دختران توسط اقوام نزدیک، پدر، برادر، همسر و یا مردانی که با آنها رابطه خارج از ازدواج داشته اند، عمدتا با انگیزه ناموسی و یا به دلیل اختلافات خانوادگی صورت گرفته است.

در تاریخ ۱ مهر ماه، دختری ۱۶ ساله و اهل شهرستان ربط در سردشت توسط پدرش به‌طور فجیعی به قتل می‌رسد. جسد این دختر نوجوان در حالی در سد سردشت کشف می‌شود که چشم‌ها و دهانش چسب زده شده و به پاهایش بلوک سیمانی بسته شده بود. شهروندان حین خالی کردن آب سد با جسد این دختر نوجوان مواجه می‌شوند و به پلیس خبر می‌دهند. پدر او در مورد انگیزه قتل دخترش اعتراف کرده که به خاطر دیر آمدن به خانه او را کشته است.

همچنین اوایل مهر ماه در شیراز یک پسر جوان، دختری را که گمان می‌کرد نامزدش است به‌طور اشتباهی در خیابان با ضربات چاقو به قتل می‌رساند.

از سوی دیگر، مورخ ۶ مهر ماه یک مرد ساکن مشهد زن خود را خفه می‌ کند. او پس از به قتل رساندن همسرش جسد او را مثله و داخل چمدان می‌گذارد و چمدان را با خود به تهران می‌آورد. این مرد در تهران خود را به پلیس معرفی و در مورد انگیزه‌اش از قتل اعتراف می‌کند که همسرش با مردی دیگر در ارتباط بوده است.

افزون بر این، ۷ مهر ماه دختری ۱۷ ساله در روستای مارغان شهرستان سردشت، توسط همسر و دو برادر ناتنی‌اش با اسلحه به قتل می‌رسد. این دختر نوجوان در سن ۱۲ سالگی به خواست خانواده با پسرعمویش ازدواج می‌کند، اما به خاطر مشکلات خانوادگی مجبور می‌شود به خانه پدری برگردد. در نهایت هم توسط همسر و دو برادر ناتنی خود کشته می‌شود.

در تاریخ ۸ مهرماه، در یکی از روستاهای شهرستان خوی مردی با سلاح گرم؛ همسر، دختر و خواهر زن خود را به قتل می‌رساند و فرار می‌کند، اما چند روز بعد توسط پلیس بازداشت می‌شود. او انگیزه‌اش را از قتل مسائل ناموسی عنوان کرده است.

علاوه بر این، ۹ مهر ماه دو مرد در اهواز زنی از بستگان‌شان را به خاطر اختلافات خانوادگی به قتل می‌رسانند.

در تاریخ ۱۱ مهر ماه، زنی ۲۵ ساله در باقرآباد از توابع استان مرکزی توسط دایی خود با اسلحه شکاری به قتل می‌رسد.

در تاریخ ۱۳ مهرماه زنی ۲۱ ساله اهل روستای گولان سردشت که از همسر خود جدا و به خانه پدری برگشته بود به خاطر ظن پدر بابت ارتباط با خواستگارش توسط عمو و پدرش به قتل می‌رسد.
جنایت‌ های ناموسی یا قتل ناموسی به ارتکاب خشونت و اغلب قتل زنان یک خانواده به دست مردان خویشاوند خود گفته می‌ شود. از سوی دیگر، سالیانه ده ها زن و دختر توسط مردان نزدیک خود در پی بروز اختلافات خانوادگی و عدم تسلط بر خویشتن از جانب آنها، به قتل میرسند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا