بین‌المللی

معامله با دلار در عراق از ۲۰۲۴ ممنوع می‌شود

عراق برداشت نقدی و معاملات با دلار را از ابتدای ژانویه ۲۰۲۴ ممنوع کرده است.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان: یک مسئول بلندپایه در بانک مرکزی عراق تاکید کرد که این کشور برداشت نقدی و معاملات با دلار را از ابتدای ژانویه ۲۰۲۴ ممنوع کرده است.

به گزارش الجزیره، این جدیدترین اقدام عراق برای سوء استفاده از ذخایر کشور در جرائم مالی و فرار از تحریم‌های آمریکا بر ایران بوده است.

«مازن احمد» مدیرکل مدیریت سرمایه گذاری و حواله جات بانک مرکزی عراق در این باره گفت که هدف از این اقدام، توقف استفاده نامشروع به میزان ۵۰ درصد از مبالغ نقدی است که به ۱۰ میلیارد دلار در سال می‌رسد و عراق سالانه از شورای ذخایر فدرال بانک مرکزی آمریکا دریافت می‌کند.

این اقدام همچنین در راستای کارزاری گسترده‌تر برای توقف وابستگی اقتصاد کشور به دلار است؛ پس از آنکه مردم عراق تعامل با دینار را به جای دلار ترجیح دادند.

احمد گفت: کسانی که پیش از سال ۲۰۲۳ دلار در بانک سپرده بگذارند، می‌توانند سال ۲۰۲۴ دلار برداشت کنند، اما آن‌ها که در سال ۲۰۲۴ سپرده دلار بگذارند، نمی‌توانند آن را برداشت کنند، بلکه دینار به قیمت رسمی ۱۳۲۰ برای هر دلار دریافت خواهند کرد.

پیش از این و در اواخر سال گذشته بانک مرکزی عراق اعلام کرده بود که در سال آینده همه معاملات تجاری در داخلی کشور به دینار انجام خواهد شد.

 

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا