گوناگون

قربانیان زمین‌لرزه افغانستان از ۲۴۰۰ نفر فراتر رفت

شمار قربانیان زمین‌لرزه افغانستان از دو هزار و ۴۰۰ نفر فراتر رفته و هم‌زمان روز یکشنبه اتحادیه اروپا اعلام کرد امدادگران این اتحادیه به هرات رسیده‌اند….

ملا جانان سایق سخنگوی وزارت بلایای طبیعی حکومت طالبان، در پیامی به رادیو آزادی گفت که تا اکنون شمار جان باختگان به ۲۴۴۵ تن و شمار زخمی‌ها به ۲۴۴۰ تن رسیده است.

به گزارش رادیو فردا، او به خبرگزاری رویترز نیز گفت که در منطقه هرات، هم‌مرز با ایران، هزار و ۳۲۰ مسکن تخریب شده است.

زمین‌لرزه با بزرگی ۶.۳ که مرکز آن در ۳۵ کیلومتری شمال‌غرب هرات بود، منطقه وسیعی در غرب افغانستان را به ویرانی کشیده است.

این حادثه بعد از زلزله ماه فوریه ترکیه و سوریه که منجر به کشته شدن ۵۰ هزار نفر شد، بدترین زمین‌لرزه طی سال جاری بوده است.

سهیل شاهین، رئیس دفتر سیاسی طالبان در قطر نیز اعلام کرده است که نیاز فوری به غذا، آب آشامیدنی، تجهیزات پزشکی و دارو، لباس و چادر برای کمک به آسیب‌دیدگاه زمین‌لرزه هرات وجود دارد.

یانتس لنارچیچ رئیس کمیسریای عالی اتحادیه اروپا برای مدیریت بحران روز یکشنبه ۱۷ مهرماه با انتشار پیامی در شبکه ایکس، توئیتر سابق، اعلام کرد تیمهای امدادرسانی این اتحادیه به هرات رسیده و فورا عملات کمک‌رسانی به مردم را آغاز کرده‌اند.

او روز گذشته نیز با انتشار تصاویری، از ورود ۱۳۰۰ تن اقلام انسان‌دوستانه و کمکهای پزشکی اتحادیه اروپا در قالب ۳۱ پرواز به افغانستان خبر داده بود.

جوزپ بورل مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا نیز روز یکشنبه با انتشار پیام مشابهی گفته است این اتحادیه هم‌بستگی کامل خود با مردم آسیب‌دیده را اعلام می‌کند و تیمهای امدادرسانی هم‌اکنون در حال کمک به مردم افغانستان هستند.

سازمان بهداشت جهانی در افغانستان نیز اعلام کرد ۱۲ آمبولانس را به منطقه زنده‌جان فرستاده است.

رویترز می‌نویسد سیستم بهداشت و درمان افغانستان که همواره به کمکهای خارجی متکی بوده، طی دو سال حکم‌رانی طالبان بر این کشور به شدت تضعیف شده است.

کمیته بین‌المللی صلیب سرخ ماه اوت اعلام کرد به دلیل محدودیت‌های مالی، احتمالاً به حمایت مالی از ۲۵ بیمارستان افغانستان پایان دهد؛ اما مشخص نیست آیا بیمارستانهای هرات در این لیست هستند یا نه.

هم‌اکنون ۲۰۲ بیمارستان و مرکز بهداشتی در هرات فعال هستند.

عملیات نجات ساکنان آسیب‌دیده هرات و افراد گرفتار در زیر آوارها از روز گذشته در جریان بوده و احتمال می‌رود آمار قربانیان افزایش یابد.

در سال ۲۰۲۲ زمین‌لرزه قدرتمندی در نواحی کوهستانی شرق و جنوب شرقی افغانستان باعث کشته شدن دست‌کم هزار تن و زخمی شدن حدود هزار و ۵۰۰ نفر شد.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا