جوانان

اعتراض دانشجویان به کیفیت غذای سلف

ظهر دیروز ۱۶ مهر در سلف مرکزی دانشگاه چمران اهواز تعداد زیادی از دانشجویان در اعتراض با افت کیفیت شدید غذاها، حذف نوشیدنی و اقلام کنار غذاها، کاهش اندازه غذا، وعده‌های تک منویی و به طور کلی کاهش شدید کیفیت خدمات تعذیه‌ با وجود افزایش خیلی زیاد قیمت‌ها، از خوردن غذا خودداری کرده و سینی‌های غذا را روی زمین گذاشتند….

دانشجویان و جوانان ایران همواره خواستار رهایی از اختناق و استبداد، استقرار دمکراسی و عدالت اجتماعی، و ایجاد شرایطی لازم برای پیشرفت‌های علمی و انسانی و حرفه‌ای بودند و با مبارزات سرنوشت‌سازشان در سرنگونی رژیم پادشاهی پهلوی نقشی جدی داشتند.

رژیم با آگاهی از توان عظیم و پویایی فوق‌العادهٔ دانشجویان، تلاش کرد تا با اسلامی کردن دانشگاه‌ها، اسلام بنا به‌قرائت خود، و پاکسازی استادان دگراندیش و مترقی دانشگاه‌ها، دانشجویان را دایرهٔ کنترل و نفوذ خود نگه‌ بدارد، با این‌حال، با همهٔ سرکوبگری‌ها، کشتارها، محدودیت‌های آزاردهندهٔ روزمره، مستقر کردن نیروهای بسیج در دانشگاه‌ها، برپا کردن کمیته‌های انضباطی و تفتیش‌عقاید هرروزهٔ قرون‌وسطایی، علم‌ستیزی، رواج خرافه، و ستاره‌دار کردن دانشجویان از جانب رژیم، جنبش دانشجویی با اتکا به سنت‌های مبارزه‌جویانهٔ تاریخی‌اش در برابر خواست‌های نیروهای مرتجع و حاکمیت استبداد تسلیم نشد.

جنبش جوانان از جنبش مردمی میهن‌مان جدا نیست. جوانان و دانشجویان در طبقه‌ها و قشرهای گوناگون اجتماعی ریشه دارند و خواست‌های‌شان بازتابی است از خواست‌ها و آرزوهای اکثریت مردم. بر اساس برآورده نشدن این خواست‌ها آنان در پیوندی عمیق با دیگر نیروهای اجتماعی در مبارزه با دیکتاتوری حاکم قرار می‌گیرند. در حال حاضر جنبش دانشجویان ضمن مبارزه برای آزادی دانشجویان بازداشت شده و تضمین حقوق دانشجویی، در دعوت به اتحاد خلق‌های گوناگون میهن‌مان در کنار دیگر جنبش‌های اجتماعی، صنفی، و سیاسی کشور به‌صدایی رسا تبدیل شده‌اند. جنبش دانشجویان در بیانیه‌هایی گوناگون در همراهی با جنبش “زن، زندگی، آزادی” و با دفاع از مبارزات و اعتراض‌های به‌حق مردم کردستان و سیستان‌وبلوچستان، سرکوبگری خونین مردم این مناطق از سوی رژیم را محکوم کرده‌اند. انتخاب شعارهایی مناسب و بر گرفته از واقعیت‌های جامعه و درک درست از شرایط مشخص کنونی از سوی جنبش دانشجویان از پختگی تفکر مبارزاتی دانشجویان نشان دارد. حرکت دانشجویی کنونی با آرمان‌های مبارزه‌جویانهٔ دانشجویان در ۱۶ آذر عجین است و شعار اتحاد، مبارزه، پیروزی راهنمای عمل این حرکت بوده است.

با وجود اعزام نیروهای سرکوبگر بسیجی به دانشگاه‌ها برای پادگانی کردن آن‌ها از سوی ‌رژیم، دانشگاه‌ها همچنان سنگر استوار مبارزه با استبداد است. دانشجویان و جوانان بر اساس وضعیت کنونی و در جریان رویارویی با استبداد ولایی حاکم، به‌اتحاد عمل میان همه نیروهای مترقی و آزادی‌خواه بیش از هرزمانی دیگر در حکم یک ضرورت احساس نیاز می‌کنند. در این راستا تدارک اعتصاب‌هایی عمومی در همکاری و هماهنگی با دیگر نیروهای جنبش مردمی به‌ویژه در مؤسسه‌ها و بخش کلیدی بنگاه‌های اقتصادی کلیدی می‌تواند بنیان‌های حاکمیت رژیم جمهوری اسلامی را تا فروپاشی کامل به‌مخاطره اندازد.

در شرایط بغرنج و حساس کنونی که رژیم همهٔ امکاناتش را در جهت خاموش کردن اعتراض‌های مردمی بسیج کرده است مبارزۀ دلاورانه و تاریخی جنبش دانشجویی در ادامه مبارزه مردم می‌تواند نقشی کلیدی و حساس داشته باشد.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا