جوانان

احضار دانشجویان و تماس‌هایی تهدیدآمیز

برخوردهای انضباطی و امنیتی با دانشجویان از سر گرفته شده است. در سومین هفته از بازگشایی دانشگاه‌ها در ایران، دستکم ۵۰ دانشجو به دفتر کمیته انضباطی دانشگاه صنعتی امیرکبیر تهران، احضار شدند. همچنین در هفته‌های اخیر تماس‌هایی تهدیدآمیز با چندین دانشجو در دانشگاه‌های گوناگون برقرار شده است….

خبرنامه امیرکبیر که یکی از «پایگاه‌های رسانه‌ای جنبش دانشجویی ایران» به شمار می‌رود، با انتشار گزارشی از افزایش فشار نهادهای امنیتی بر دانشجویان خبر داد.

بر پایه این گزارش، احضار شماری از دانشجویان دانشگاه پلی‌تکنیک موسوم به امبیر کبیر، بر پایه بازبینی تصاویر و فیلم‌های دوربین‌های امنیتی صورت گرفت.

در این گزارش افزوده شد که حراست دانشگاه پلی‌تکنیک، بررسی دوربین‌های دانشگاه را با تمرکز بر «فیلم‌های اعتراضات» شماری از دانشجویان در سال پیشین، انجام داد.

بر اساس این گزارش همچنین شماری از دانشجویان خبر دادند که احضارشان مرتبط با «مسائل پوششی» و حجاب اجباری بود.

برخی از دانشجویان احضار شده نیز به این رسانه گفتند که نه در اعتراضات شرکت کرده بودند و نه «مورد انضباطی» در پرونده‌شان ثبت شده بود.

در بخشی دیگر از این گزارش خبر داده شد که از ابتدای بازگشایی دانشگاه‌ها در سال تازه تحصیلی، بارها با شماری بسیار از دانشجویان دانشگاه‌های «صنعتی شریف، صنعتی امیرکبیر و بهشتی» تماس تهدیدآمیز برقرار شده است.

در گزارش روز چهارشنبه افزوده شد که شمار چنین تماس‌هایی در ۲ روز پیشین افزایش داشته است.

برخورد با دانشجویان در حالی است که اعضای این قشر در اعتراضات «زن زندگی آزادی» که در پی جان باختن مهسا امینی، در بازداشت گشت ارشاد رخ داد، نقشی چشمگیر داشتند.

بسیاری از دانشجویان در یکسال اخیر با تشکیل صفوف اعتراضی در دانشگاه‌های مختلف، همچنین از طریق حضور در گردهمایی‌های خیابانی، فعالیت‌هایی را به‌ضد حکومت جمهوری اسلامی انجام دادند.

در هفته‌های اخیر و همزمان با تلاش حاکمیت برای تصویب و اجرایی کردن لایحه «عفاف و حجاب» که سخت‌گیری‌ها را در مورد رعایت حجاب اجباری افزایش می‌دهد، وزارت علوم نیز فشار بر دانشجویان را از طرق گوناگون از جمله مناسبات پوشش اجباری، تشدید کرد.

پایگاه اطلاع‌رسانی «دانشجویان متحد» چندی پیش در گزارشی خبر داد که روز سوم مهرماه بخش حراست دانشگاه تهران از ورود دانشجویانی که روسری بر سر داشتند، جلوگیری کرده و به دانشجویان دستور داده است که برای ورود به دانشگاه «مقنعه بر سر و مانتو تا پایین زانو بر تن» کنند.

در سال‌های اخیر موجی از مهاجرت دانشجویان و فارغ‌التحصیلان دانشگاه به خارج از ایران شکل گرفته است. شمار دانشجویانی که به دلایلی از جمله «سخت‌گیری انضباطی، محرومیت از تحصیل، نبودن آزادی و میها نبودن مسیر پیشرفت» در اندیشه مهاجرت به غرب هستند، همچنان در حال افزایش است.

همچنین شماری بسیار از اساتید دانشگاه در سال‌های اخیر توسط حکومت جمهوری اسلامی از ادامه تدریس محروم شدند. این روند در ماه‌های اخیر شدت گرفت.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا