زحمتکشان

طلب چایکاران وعدم پرداخت مطالبات آنان

رییس اتحادیه چایکاران کشور گفت: ۹۰ درصد مطالبات چایکاران پرداخت شده اما هیچ چایکاری تاکنون بهای کامل محصول خود را دریافت نکرده و همچنان بابت فروش تضمینی محصول خود طلبکار هستند…

ایرج هوسمی در گفت‌وگو با خبرنگار کشاورزی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) اظهار کرد:‌ درست است که در سال جاری چایکاران وضعیت بهتری نسبت به سال گذشته داشتند و تا پایان آبان ۹۰ درصد از حجم مطالبات آن‌ها بابت تحویل برگ سبز به دولت پرداخت شده اما طی آخرین جلسه‌ای که با معاون برنامه‌ریزی رییس‌جمهور و وزیر جهاد کشاورزی برگزار شد، مقرر شده بود تا توجه بیشتری به چایکاران و باغات چای شود.

وی افزود: در حال حاضر چایکاران هنوز مطالبات خود را بابت بهای برگ سبز به صورت کامل از دولت دریافت نکرد‌ه‌اند و با توجه به این که باید به‌زراعی باغات از ابتدا تا پایان آذر انجام شود تاکنون هیچ تسهیلاتی برای این کار پرداخت نشده است.

رییس اتحادیه چایکاران ادامه داد: چایکاران هم حتی اگر همه بهای برگ سبز خود را تحویل گرفته باشند پولی برای به‌زراعی ندارند و اگر مسئولان می‌خواهند صنعت چای احیا شود باید برای به‌زراعی باغات تسهیلات ارزان قیمت دهند در غیر این صورت نمی‌توان نسبت به افزایش کمی و کیفی تولید این محصول امیدوار بود.

هوسمی خاطرنشان کرد:‌ در سال‌های ۶۹ و ۷۰ معادل ۶۸ هزار تن چای خشک در داخل تولید می‌شد اما پس از آن هر ساله روند کاهش تولید چای ادامه یافت و امسال تولید این محصول به حدود ۱۸ هزار تن رسیده است.

پیش از این رییس سازمان چای از پرداخت ۸۷ درصد از مطالبات چایکاران خبر داده و گفته بود بهای کل خرید تضمینی برگ سبز چای در سال جاری حدود ۶۹ میلیارد تومان است که تاکنون ۶۰ میلیارد تومان آن پرداخت شده و مابقی در اسرع وقت پرداخت می‌شود.

ایسنا

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا