زحمتکشان

اعتراض کارگران نگهداری از خطوط زاگرس از ناایمن بودن «درزین‌ها»

شماری از کارگران نگهداری از خطوط ریلی زاگرس خواستار رعایت اصول ایمنی «درزین‌‌ها» برای انتقال کارگران به منظور جلوگیری از بروز حوادث منجر به مصدومیت یا فوت کارگران شدند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، شماری از کارگران نگهداری از خطوط ریلی ناحیه زاگرس خواستار رعایت بیشتر اصول ایمنی «درزین ها» شدند.

یکی از کارگران در تماس با ایلنا گفت: درزین‌ هایی (تک واگن) که برای اعزام کارکنان، کارشناسان و کارگران به طول خطوط به کار گرفته می‌شوند، ایمن نیستند و هر لحظه امکان وقوع حادثه وجود دارد.

به گفته این کارگر، طی سال‌ها گذشته تعدادی از همکاران از طریق واژگونی درزین‌ ها و یا خارج شدن از ریل دچار حادثه کار شده‌اند.

وی در خصوص مشکلات درزین‌ ها گفت: برخی از درزین‌ های خطوط ریلی راه آهن ناحیه زاگرس فاقد شیشه بوده و از ناحیه چرخ‌ها دچار سایدگی بسیار هستند. از همه مهمتر سیستم ترمز بسیاری از این درزین‌ ها فعال نیست و فاقد سیستم گرمایشی و سرمایشی نیز هستند. در عین حال در برخی روزها به دلیل حمل کپسول‌های هوا، این نگرانی برای کارگران وجود دارد که بر اثر وقوع هر نوع حادثه این سیلندرها منفجر شوند.

این کارگر با بیان اینکه نرخ حوادث کار با درزین‌ ها بالاست و می‌توان با رعایت ایمنی از این حوادث جلوگیری کرد، در ادامه خواستار نظارت دقیق‌تر بازرسان راه آهن بر شرایط انتقال کارگرانِ خطوط ریلی با درزین‌ها شد و گفت: باید پیمانکاران و کارفرماها به رعایت اصول ایمنی ملزم شوند.

«درزین» خودروی ریلی تندرویی است که به منظور سرویس‌دهی و اعزام کارکنان و کارشناسان و کارگران به طول خطوط، تشریفات و بازدید از خطوط و یا در مواقع اضطراری و فوری، کمک به مصدومین و حادثه دیدگان مورد استفاده قرار می‌گیرد. لذا با توجه به کاربرد این دستگاه در طرح‌های مسافری، باری، آمبولانسی و جرثقیل ساخته می‌شود.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا