اخبار

ابهام درباره توافق قطر و آمریکا در مسدود کردن دارایی‌ ایران

بنا بر گزارش رسانه‌های آمریکایی، دولت این کشور به کنگره خبر داده که با قطر بر سر ممانعت از دسترسی ایران به دارایی‌هایش به توافق رسیده است. دو مقام آمریکایی اما این خبر را تایید نکرده‌اند….

به گزارش دویچه وله، وزیر خارجه آمریکا و هماهنگ‌کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی کاخ سفید خبر رسانه‌های آمریکایی در مورد توافق با قطر بر سر مسدودسازی اموال ایران در این کشور را تایید نکردند.

جان کربی‌، هماهنگ‌کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی کاخ سفید روز پنجنشبه، ۱۲ اکتبر، در یک نشست خبری در پاسخ به سوال مربوط به نقش ایران در حمله حماس به اسرائیل و اقدام احتمالی علیه ایران، گفت که «ما آشکارا می‌دانیم که ایران به طور کلی در این زمینه، به دلیل حمایت‌های دیرینه خود از حماس، نقش هم‌دستانه دارد. اگر حمایت حکومت ایران نبود، حماس اصلا قادر به فعالیت نبود.»

او ولی تصریح کرد که ایالات متحده هنوز مدرک خاصی نیافته است که دال بر اطلاع ایران از برنامه‌ریزی برای این حمله پیچیده در شنبه گذشته باشد یا در این برنامه‌ریزی، تامین منابع و آموزش آن‌ها دست داشته است.

کربی به طور ضمنی گفت که انسداد اموال ایران در قطر موضوعیت ندارد، چرا که «منابع آزاد شده هیچ وقت به حکومت ایران نمی‌رسد بلکه فقط می‌تواند برای خرید اقلامی مثل مواد عذایی، دارو، لوازم پزشکی و کشاورزی از فروشندگان مورد تایید آمریکا از آن استفاده کند.»

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا نیز در جریان سفر خود به اسرائیل گفت که ایالات متحده بر پول‌های موجود ایران در قطر نظارت کامل دارد و هنوز از این پول استفاده نشده است.

او تاکید کرد که که آمریکا ضمن نظارت بر استفاده از این منابع، حق مسدودکردن آنها را برای خود محفوظ می‌داند.

روزنامه آمریکایی واشنگتن‌پست روز پنجشنبه ۲۰ مهر گزارش داد که ایالات متحده و قطر برای جلوگیری از دسترسی ایران به شش میلیارد دلار وجوه حاصل از در‌آمد نفتی‌اش به توافق رسیده‌اند.

این پول ماه گذشته و در جریان توافقی بر سر آزادی پنج زندانی ایرانی−آمریکایی در زندان‌های جمهوری اسلامی از کره جنوبی، به قطر منتقل شده و قرار بود که جمهوری اسلامی تنها بتواند برای خریدهای بشردوستانه از آنها استفاده کند.

والی آدیمو، معاون وزیر خزانه‌داری آمریکا در نشست با نمایندگان دمکرات در مجلس نمایندگان اطمینان داده است که این مبالغ “به این زودی‌ به جایی نمی‌رود”.

نانسی کوردس، خبرنگار “سی‌بی‌اس نیوز” نیز در حساب ایکس خود (توئیتر سابق) از یک “توافق بی‌سروصدای” آمریکا و قطر خبر داد که بنا بر آن دارایی‌های ایران در دوحه فعلا آزاد نمی‌شوند.

به گفته او آمریکا و اسرائیل در پی بررسی نقش ایران در تامین مالی و آموزش نیروهای حماس هستند.

پس از حمله حماس به اسرائیل، گروهی از جمهوریخواهان آمریکا بایدن را تحت فشار قرار داده‌اند تا دسترسی جمهوری اسلامی به شش میلیارد دلار وجوه نفتی خود را دوباره مسدود کند. برخی خواستار انتقال این پول به اسرائیل شدند.

به باور این سناتورها پول‌های آزاد شده جمهوری اسلامی این حکومت را “برای تحرکات بیشتر و انجام این اقدامات جسورتر کرده است”. این در حالی است که ایران می‌گوید هیچ نقشی در حمله حماس به اسرائیل نداشته و مقا‌م‌های آمریکایی و حتی اسرائیلی نیز گفته‌اند تاکنون مدارکی دال بر دست داشتن ایران در حمله روز شنبه به دست نیاورده‌اند.

گزارش واشنگتن‌پست با واکنش سریع ایران روبرو شد. دفتر نمایندگی جمهوری اسلامی در سازمان ملل گفت که سناتورها و دولت آمریکا به خوبی می‌دانند که “نمی‌توانند توافق را به هم بزنند”.

“نورنیوز”، رسانه نزدیک به شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی نیز بلافاصله پس از انتشار این گزارش  نوشت: «برخلاف ادعای واشینگتن‌پست، منابع ارزی ایران در قطر کاملا در دسترس است. هیچ تغییری در موضوع دسترسی ایران به منابع ارزی خود در بانک‌های قطر ایجاد نشده و توافق انجام‌شده به قوت خود باقی است».

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا