گوناگون

ادامه اعتراض های مردمی در زاهدان

با وجود تداوم جو سنگین امنیتی در زاهدان راهپیمایی اعتراضی برگزار شد….
رسانه‌های محلی گزارش دادند که با وجود تداوم جو سنگین امنیتی در زاهدان، امروز راهپیمایی‌های اعتراضی در این شهر همانند جمعه‌های گذشته برگزار شد.

به گزارش حال‌وش، نیروهای امنیتی و نظامی با حضور در خیابانهای اطراف مصلی و مسجد مکی زاهدان جو امنیتی این شهر را تشدید کرده‌اند. گفتنی است امروز نیروهای نظامی با برپایی چادر و بازدید بدنی شهروندان همانند جمعه‌های گذشته معابر منتهی به مسجد مکی و مصلی زاهدان را مسدود کرده‌اند. ویدیوهای منتشرشده از زاهدان نشان می‌دهد در راهپیمایی اعتراضی امروز، شعارهایی چون «برادر شهیدم، خونتو پس می‌گیرم» و «تا خون در رگ ماست، مولوی رهبر ماست» شنیده شد. آنها هم چنین شعارهایی در حمایت از مردم فلسطین و مولوی نقشبندی سر دادند و خطاب به نیروهای انتظامی و سپاه که سد راه آن ها می شدند فریاد «بی شرف، بی شرف» زدند.

امام جمعه اهل سنت زاهدان از جامعه جهانی خواست برای حل و فصل منصفانه درگیری میان اسراییل و فلسطینی‌ها اقدام کند و گفت: چاره بحران تشکیل دو دولت مستقل است نه نابودی اسرائیل.
مولوی عبدالحمید در خطبه‌های نمازجمعه این هفته با اشاره به سابقه تنش و بحران در بین مسلمانان و دولت اسرائیل در دهه‌های گذشته، از شعار «اسرائیل باید نابود شود» انتقاد کرد و گفت سابقه دست کم هفتاد سال درگیری و جنگ نشان داده که نه مسلمانان و نه اسرائیلی‌ها قادر به حذف هم نیستند و در این شرایط راه حل منصفانه، تشکیل دو دولت مستقل در این منطقه است.

او گفت یهودیان و مسلمانان باید به فکر آینده فرزندان‌شان باشد و یک «توافق عادلانه» باید صورت بگیرد.

مولوی عبدالحمید از کشورهای خارجی که در این بحران به دنبال منافع خودشان هستند انتقاد کرد و گفت این کشورها به جای حمایت از طرفین باید به فکر حل کردن مشکل این سرزمین باشند.

امام جمعه اهل سنت زاهدان با بیان اینکه چشم بسته از هیچ کدام از طرف‌های درگیر حمایت نمی‌کنیم، گفت هر دو طرف کوتاهی کردند و مسلمانان و دولت اسرائیل نباید برخلاف قوانین بین‌المللی عمل کنند.

او همچنین بار دیگر از لایحه حجاب و عفاف انتقاد کرد و گفت نمی‌توان با زور و اجبار مردم را دیندار کرد و در پایان از مردم خواست آرامش خودشان را حفظ کنند و راهپیمایی سکوت انجام دهند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا