اخبار

پکن خواستار نشست جهانی برای متوقف کردن جنگ خاورمیانه شد

«وانگ یی» وزیر امور خارجه چین در تماس تلفنی با «آنتونی بلینکن» وزیر امور خارجه آمریکا گفت: پکن خواستار نشست جهانی فوری برای متوقف کردن جنگ خاورمیانه است….

وانگ با اشاره به اینکه حفظ امنیت خود نباید به قیمت جان مردم بی گناه غیرنظامیان تمام شود، تاکید کرد: گزینه های نظامی نه تنها به جایی نمی رسد بلکه فقط چرخه معیوب تولید می کند. «آنتونی بلینکن» وزیر امور خارجه آمریکا هم در این تماس تلفنی تایید کرد که واشنگتن از راه حل دو کشوری در حل مسئله فلسطین و اسرائیل حمایت می کند.

آخرین آمار تلفات جانی فلسطینی‌ها و اسرائیلی‌ها در جنگ غزه 

براساس اعلام وزارت بهداشت غزه، در بازه زمانی ۲۴ ساعته گذشته تا اوایل روز یکشنبه حدود ۳۰۰  نفر در غزه کشته و ۸۰۰  نفر زخمی شدند. این وزارتخانه گفت که بیشتر قربانیان زن و کودک بوده‌اند.  براساس آخرین آمار وزارت بهداشت فلسطین در غزه در هشتمین روز متوالی حملات اسرائیل، ۲ هزار و ۳۲۹ نفر کشته و ۹ هزار و ۷۱۴ نفر زخمی شده‌اند. علاوه بر این حداقل ۵۳ نفر در کرانه باختری کشته و بیش از هزار و ۱۰۰ نفر زخمی شده‌اند. حملات به اسرائیل موجب کشته شدن هزار و ۳۰۰ نفر شد، طبق آخرین گزارش‌ها گفته می‌شود ۳ هزار و ۴۰۰ اسرائیلی هم زخمی شده‌اند. هنوز مشخص نیست که حماس چه تعداد گروگان در غزه نگه داشته است. مقامات این تعداد را بین ۱۰۰ تا ۱۵۰ نفر تخمین زده‌اند.

آژانس امداد سازمان ملل: آنچه در غزه می‌گذرد «خروج دسته جمعی» است

آژانس امداد سازمان ملل می‌گوید آنچه در شمال غزه می‌گذرد «خروج دسته جمعی» است. این نهاد به نقل از همکارانشان در منطقه گفته «این مهاجرت دسته‌جمعی است. آنهایی که می‌توانند با خودروهایشان می‌روند و برخی هم پیاده، برخی هم تشک حمل می کنند.» این نهاد اعلام کرد در حال حاضر مشخص نیست چه تعداد از مردم از شمال نوار غزه راهی جنوب شده‌اند و این «وحشتناک» و «خروجی دسته جمعی» است.

سازمان خیریه پزشکان بدون مرز در مورد تخلیه بیمارستان‌ها: کاری غیرممکن است

دکتر ناتالی رابرتز، مدیر اجرایی سازمان خیریه پزشکان بدون مرز بریتانیا می گوید تخلیه بیمارستان‌ها در نوار غزه با چند ساعت اطلاع رسانی «کاری غیرممکن» است. دکتر رابرتز گفته: «به هر حال جایی برای رفتن آن‌ها وجود ندارد.» او گفته: «نه فقط حس ناامیدی، بلکه وحشت وجود دارد. هیچ کس نمی داند که آیا بعد از آن به آن ها اجازه داده می شود به خانه هایشان بازگردند یا خیر.»

روسیه خواستار رای‌گیری شورای امنیت سازمان ملل در مورد پیش‌نویس آتش‌بس اسرائیل و حماس شد

به گزارش خبرگزاری رویترز روسیه از شورای امنیت سازمان ملل متحد خواسته است روز دوشنبه پیش‌نویس قطعنامه‌ای درباره مناقشه اسرائیل-حماس را که خواستار یک آتش‌بس انساندوستانه و محکوم کردن خشونت علیه غیرنظامیان و کلیه اعمال تروریستی می‌شود به رای بگذارد. دمیتری پولیانسکی معاون سفیر روسیه در سازمان ملل گفت از زمانی که این متن در روز جمعه تسلیم ۱۵ عضو شورای امنیت شد هیچ تغییری در آن داده نشده و او انتظار دارد رای گیری بعد از ظهر دوشنبه انجام شود. متن پیش‌نویس خواستار مراعات کامل یک آتش‌بس فوری و بادوام انساندوستانه، تضمین آزادی کلیه گروگانها، توزیع کمک‌های بشردوستانه و امکان خروج ایمن غیرنظامیانی که نیازمند ترک منطقه هستند می‌شود.

وزیر امور خارجه چین: اسرائیل «فراتر از محدوده دفاع از خود» عمل کرده است

وانگ‌یی، وزیر امور خارجه چین در اظهاراتی گفت که اقدامات اسرائیل در غزه «فراتر از محدوده دفاع از خود» رفته است و دولت اسرائیل باید «به مجازات دسته جمعی مردم غزه پایان دهد.» وانگ همچنین گفته است که «طرف‌ها نباید هیچ اقدامی برای تشدید اوضاع انجام دهند و باید هرچه زودتر به میز مذاکره بازگردند.»

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا